Çocuğum Altını Islatıyor Ne Yapabilirim?

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Daha önce anne çocuk sağlığı ve çocuk ruh sağlığı konulu birçok yazımızda çocuk sorunlarından bahsetmiştik. Bunların en büyüklerinden birisi hiç kuşkusuz Enüresiz görülme sıklığı oldukça fazla olan bu rahatsızlık anne babaların korkulu rüyası haline gelmiştir çocuğun altını ıslatması ve ne yapacağını bilememek… Çocuğum altını ıslatıyor ne yapabilirim? diyen birçok aile bulunmaktadır. Enüresiz yani alt ıslatma öncelikle ruhsal bir problemdir. Genellikle genetik yatkınlık %70 oranında etkilidir. Aynı zamanda çeşitli böbrek rahatsızlıklarından dolayı da Enüresiz rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Enüresiz erkeklerde 6 yaş kızlarda 5 yaş civarlarında görülmektedir. Bu yaşlarda çok sık ve sürekli olarak görülmeye devam ettiği taktirde doktora başvrulması gerekmektedir. Alt ıslatma konusunda yanlış uygulamalar ve ailenin tavrının nasıl olması gerektiği ise oldukça önemlidir.

Çocuğum – Bebeğim Altını Islatıyor Ne Yapmalıyım?

  • Aileler çocuğunun altını ıslattığını ilk gördüklerinde şok olurlar ve bunu bir süre atlatamazlar. Çocuk devamlı olarak altını ıslatmaya başlamışsa anne veya baba çocuğa baskıcı otoriter azarlayıcı ve suçluyacı bir tavırla kesinlikle yaklaşmamalı.
  • Çocuğu yaka paça yataktan kaldırıp soymamalı çocuğun öncelikle hangi sebepten dolayı altını ıslattığını bulmaya çalışmalıdır. Alt ıslatma sorunu veya enüresiz olabilmesi için belirli dönemlerde sürekli olması gerekmektedir. Eğer çok sıvı tükettiği zamanlarda nadiren yapıyorsa bu enüresiz değildir.
  • Enüresiz sorunu çocuklarda Okul öncesi dönemde görülmekte ve çocukların suçluluk duyacağı bir yaş olarak kabul edilmektedir. Anne babalar olarak altına poşet serme, bez bağlama gibi yanlış uygulamalardan kaçınmalıyız. Enüresize biraz da anne baba tutumu sebep olabilir.
  • Aile içerisindeki güven, saygı ve sevgi ortamı sorgulanması gereklidir. Enüresiz rahatsızlığı olan bir çocuğun muhakkak korkuları olduğunu bilmeliyiz. Bu çocuk korkuları yüzünden altını ıslatıyor olabilir.
  • Ailelerin yapması gerekenler çocuğuyla ilgilenmek, kısa sürede doktora götürüp doktordan öneriler ve ilaçlar almak olmalıdır.
  • Aynı zamanda yatmadan önce sıvı tüketimi kesilmelidir. Geceleri sürekli aynı saatlerde altını ıslatıyor ise altını ıslattığı saatten önce uyandırılıp tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.

Çocuğum altını ıslatıyor ne yapabilirim diyen aileler yukarıda yazdığımız maddelere göre çocuklarına bu sorunu aşmada destek olurlar ise enüresiz çözülemeyecek bir problem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir