Çocuğum Anaokuluna Gitmek İstemiyor

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

0-6 Yaş döneminde çocuğu olan ailelerin yaşadığı sıkıntılardan birisine değineceğiz. Çocuğum anaokuluna gitmek istemiyor ne yapmalıyım?, çocuğum kreşe gitmek istemiyor, çocuğum okula giderken ağlıyor. Gibi daha birçok şikayet ile aileler ne yapacağını bilemez bir duruma gelmiştir. Anaokuluna gitmek istemeyen çocuğun ruhsal durumunu en iyi şekilde incelemek gerekiyor.

ÇOCUK NEDEN ANAOKULUNA GİTMEK İSTEMEZ

Gelişim alanlarına göre gelişiminin geri kaldığı noktaları da tespit etmek ailenin yapması gereken ilk hedeflerden birisidir. Aynı zamanda yaz döneminde akla gelen sorulardan birisi de çocuğun 72 aylık oldu anaokuluna gidecek mi?, Çocuğum hangi anaokuluna gidecek? gibi sorulardır. 72 aylık olan her çocuk anaokuluna gidebilir. Bağlı bulunduğunuz mahalledeki en yakın anaokulu veya anasınıfının sistemine kayıt olacak öğrenci sıfatıyla çocuğunuzun bilgileri nufüs müdürlüğünce iletilmektedir. Evinize en yakın okula giderek oradan kayıt işlemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Asıl sorun olan anaokuluna gitmek istememe sorununa değinecek olursak;

kizim-oglum-anaokuluna-gitmek-istemiyor-ne-yapmaliyim

  • Çocukta okul korkusu veya fobisi oluşmuş olabilir. Çocuğunuza anaokuluna gitmeden önce kitap, defter, kalem ve boya gibi birtakım araç gereçler alıp onunla birlikte hazırlık yapabilirsiniz.
  • Çocukta öğretmen korkusu oluşmuş olabilir. Öğretmen bir yakınınız varsa çocukla iletişim kurmasını ona okulun iyi yönlerini anlatmasını söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğun okul döneminde okula gitmek istememesinin sebeplerinden en büyüğü uykusunu alamıyor olmasıdır. Okul döneminde saat 22:00’dan önce uyuyup dokuz veya dokuz buçuk saat uyumasını sağlamalısınız.
  • Çocuk okuldaki arkadaşları ile iyi geçinemediği için okula gitmek istemiyor olabilir. Öğretmeninden bu konuda bilgi alıp arkadaşlarıyla aralarında olan sorunları çözmesinde desteklemelisiniz.(Dipnot: Çocuk problemi kendisi çözmelidir!)
  • Çocuk gelişim alanlarında veya basamaklarında akranlarından geride olduğu için okula gitmek istemiyor olabilir. Okul çocuğa sorumluluk yükler ve çocuk bu sorumlulukları yerine getiremediğinde içine kapanır. Bu durumda okula gidip rutin etkinlikleri veya eğitici etkinlikleri yapmakta zorlanır.
  • Çocuğunuzun gelişim alanlarındaki basamakları takip etmeniz gerekmektedir. 72 aylık bir çocuğun yapabileceği özbakım, bilişsel, motor, sosyo duygusal, dil gelişimi alanlarında basamaklar vardır. Bu basamakları takip etmeli ve yapamadığı durumlarda desteklemelisiniz.

Genel olarak çocuğum anaokuluna gitmek istemiyor şikayetinden yakınan aileler çocuklarına otoriter tutular sergilemek yerine onları destekleyip problemin kaynağına yönelik destekleyici çözümler üretmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir