Çocuğum Para Çalıyor Ne Yapmalıyım ?

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Merhaba değerli nurfeza takipçileri, bu yazımızda yine çocuklarda erken çocukluk döneminde en çok görülen davranış bozukluklarından birisine değineceğiz. Çocuklarda hırsızlık davranışı genellikle görülme sıklığı fazla olan davranış bozuklukları arasında yer almaktadır. Çocuklarda sahiplik veya aitlik duygusu olarak adlandırdığımız duygunun gelişmemiş olması sebebiyle ortaya çıkan bir davranış bozukluğu olarak adlandırdığımız çocuklarda hırsızlık davranışının birçok aileyi rahatsız ettiğini biliyoruz. Çocuğum cebimden para çalıyor, çocuğum çantamdan para çalıyor, çocuğum hırsızlık yapıyor gibi şikayetler ile birçok aile paniğe kapılıyor. Bu yazımızda çocuklarda sahiplik duygusu ve çalma alışkanlığının gelişiminden söz edeceğiz.

çocuğum para çalıyor ne yapmalıyım

  • Çocuklarda Aitlik Duygusu

Çocuklarda aitlik duygusu ve gelişimini incelediğimizde bir çocuk somut işlemler dönemi dediğimiz yani 7 yaşına kadar soyut kavramları algılayamaz. Algılasa bile davranışlarını bu kavramlara göre şekillendirecek bilişsel sürece ulaşmamıştır. Yani bir çocuk aitlik ve sahiplik gibi duyguları öğrenmekte kritik bir dönemden geçer. 4-6 yaş arasında çocuklarımıza sahiplik duygusunu kazandırmak için biz ailelerin yapması gereken önemli destekleyici model davranışlar vardır. Bu davranışlardan söz edecek olursak;

  • Paylaşılması mümkün olmayan kişiye ait olan eşyaların paylaşılamayacağını çocuğunuza uygulamalı olarak göstermelisiniz. Çocuğunuza babanın kravatı, benim rujum şeklinde bir eşyanın size ait ve paylaşılmaz olduğunu göstermeniz gerekmektedir.
  • Başka birisine ait olan bir eşyanın karşı taraftan izin almadan kullanılması, alınması kötü bir davranıştır. Bu davranış seni zor duruma sokabilir ve bunun sonucunda sen üzülebilirsin. Gibi açıklamalar ile çocuklarınıza hırsızlığın bilmeden bile olsa kötü bir şey olduğunu anlatmalısınız.
  • Çocuklar bilinçsiz olarak birşeyleri çalabilir veya izin almadan alabilir. Genellikle 7 yaşından önce görülürse bu davranış hırsızlık olarak adlandırılsa bile yalnızca adlandırılma şekli hırsızlıktır. Davranış hırsızlık olarak nitelendirilemez. Çünkü 7 yaşına gelmemiş bir çocukta sahiplik duygusu gelişmemiş olabilir.
  • 7 yaşından sonra sahiplik duygusu gelişmeyen çocuklarda hırsızlık ve çalma alışkanlığı görülüyor ise bunun adı davranış bozukluğudur. Aileler öncelikle 0-6 yaş döneminde çocuklarına sahiplik duygusu ile ilgili eğitim verip vermediğini sorgulamalıdır.
  • Hırsızlık ve çalma davranışı çocuklarda alışkanlık haline gelmiş ise çocuk psikiyatristi veya psikoloğuna başvurulmalı ve bu davranış bozukluğuna çözüm aranmalıdır. Çocuğa otoriter bir şekilde baskı yapılmamalı, şiddet veya azarlayıcı sözlerden uzak durulmalıdır. Çocuğum çalıyor ne yapmalıyım, çocuğum hırsız mı gibi söylemlere çözüm olabilecek nitelikteki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir