Çocuğum Parmağını Emiyor Ne Yapmalıyım

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Çocuğun Parmak emme davranışı anne karnında başlayarak 3-4 yaşlarına kadar devam eden bir davranıştır. Genellikle parmak emme davranışı emme refleksi ile doğru orantılı olarak seyreden bir davranıştır. Parmak emme davranışı 5-6 yaşlarına kadar sürebilir fakat bu yaşlardan sonra normal kabul edilmez. Anne babaların en çok yakındığı ruhsal problemlerden birisi olarak bilinen parmak emme davranışından şikayetçi birçok ebeveyn vardır. Çocuğum parmağını emiyor ne yapmalıyım, çocuğumun parmağı sürekli ağzında gibi birçok şekilde şikayetler gelmektedir.

Parmak Emme Belirtileri ve Özellikleri

  • 3-4 yaşından sonra da devam eden ve sıklaşan parmak emme, çocuğun parmağının zamanla aşınmasına ve renginin koyulaşmasına neden olur.
  • Sadece emilen parmakta değil, diş ve damak yapısında da bozulmalar oluşabilir.
  • Emme dürtüsü uykuya dalarken, acıkınca, yalnız kalınca ve duygusal yoksunluk durumlarında kendini daha güçlü hissettirir.
  • Çocuk genellikle uykuya dalmadan önce emmeye başlar ve uykuda devam eder. Çocukların sadece uykuları geldiğinde parmaklarını emmeleri bir davranış sorunu değildir. Çünkü çocuk gevşeme ve rahatlama amacıyla parmağını emerek uykuya geçebilir. Bu yüzden çocuğun parmak emme gibi yatma zamanı alışkanlıkları 2-6 yaş arası çocuklarda oldukça sık görülür.
  • 5-6 yaşına geldiği halde parmağını emmeye devam eden çocukların genellikle bebeklik çağlarından itibaren parmak emen çocuklar olduğu bulunmuş ve bu çocukların farkında olmadan bu harekete yöneldikleri gözlenmiştir.
  • Çocuğun parmak emme davranışı çoğunlukla 11-12 yaşlarında kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak bunu çok sık yapan çocuklarda damak anormallikleri ya da emilen parmakta biçim bozuklukları oluştuğu için bu yaşları beklemeden müdahale gerekir.
  • Çocuklar uykulu veya sinirli olduğu zamanlarda parmak emme davranışı gösterebilir. Bu gibi durumlarda endişelenmeye ve bu yüzden çocuğa baskı yapmaya gerek yoktur

Aileler parmak emme davranışı üzerine bilinçsizce yaklaşımlar sergileyebilmektedir. Çocuğun parmağına acı biber sürme, eline eldiven giydirme gibi yöntemler çocuğun davranışı azaltmasına değil üzerine gitmesine sebep olabilir. Bu sebeple anne babalar evdeki ortamı kontrol ederek güven,huzur ve sevgi dolu bir ortam sağlamaya çalışmalıdırlar. Çocuğu stresten uzak tutmalı ve davranışı göstermemesi için otoriter baskıcı bir tutum sergilememelidirler. Çocuğum parmağını emiyor ne yapmalıyım şeklinde şikayetleriniz ve sorularınız varsa yazımızdaki önerilerimizi dikkate alarak bir psikologtan yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir