Çocuğum Sorumluluk Almıyor

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Günümüz ailelerinin çocuklarından yakınırken söylemlerine bakacak olursak; çocuğumda özgüven eksikliği var, çocuğum sorumluluk almıyor, çocuğum ders çalışmıyor. Gibi daha birçok şikayetde bulunmaktadırlar. Çocuklarda sorumluluk bilinci aileyi model almasıyla başlayacaktır. Anne babasının evdeki görevlerini yerine getirmeleri çocuğa örnek teşkil edecektir. Bu da çocuğun doğumundan kritik dönem diye tabir edebileceğimiz Okul Öncesi Dönem’e kadar geçen sürede olması gerekir.

Çocuğum Sorumluluklarını Yerine Getirmiyor

Çocuğun sorumluluk alması yaş ve gelişim özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Gelişim özellikleri bakımından Okul Öncesi Dönem’de bulunan çocukların kendi başlarına yapabildiği birçok beceri bulunmaktadır. Okul Öncesi Eğitim Programı’nda Özbakım Becerileri Alanı’nda çocuğun bireysel olarak yapabilecekleri ay ay belirtilmiştir. Burayı kılavuz olarak kullanarak çocuğunuza bu becerilere göre sorumluluklar yükleyebilirsiniz.Aile bireyleri çocuğun sorumluluk kazanmasında rol model olmalıdır.

Çocuk yakın çevresini sürekli taklit etmektedir. Annenin veya babanın yatağını topladığını gören çocuk da yatağını toplayacaktır.  Anne baba çocuklarına sorumluluk yüklerken kendileri sorumluluklarını yerine getirmediği taktirde çocuk bu  çelişkiyi anlayacak ve anne babayı yine model alarak kendi sorumluluklarını yerine getirmeyecektir.

çocuğun sorumlulukları nelerdir

Çocuğun Sorumlulukları Nelerdir?

 • Yatağını yardım almadan toplayabilir. (5-6 Yaş)
 • Giysilerini yardım almadan giyebilir. (5-6 Yaş)
 • Banyosunu yardım almadan yapabilir ve yapmalıdır.(7 Yaş ve üzeri çocuklar)
 • Odasını kendisi toplayabilir ve kıyafetlerini katlayabilir.(5-6 Yaş)
 • Oyuncaklarını kesinlikle kendisi toplamalıdır. (3 Yaş)
 • Eşyalarına sahip çıkmalı ve sahiplik duygusu kazanmalıdır.
 • Beslediği hayvan, bitki var ise bakımını kendisi yapmalıdır.
 • Ödevlerini tek başına yapmalıdır aile sadece rehber olmalıdır.
 • Öğretmeninin verdiği sorumlulukları tek başına yerine getirmeli ve aileden destek alması gereken kısımlarda destek almalıdır.
 • Çocuk doğaya ve çevreye karşı da sorumludur. Haklarını bilmeli ve başkalarına saygılı bir şekilde davranmayı öğrenmelidir.
 • Çocuk hayvanlara, bitkilere ve diğer insanlara zarar vermemeyi bir sorumluluk olarak algılamalıdır bu şekilde davranmalıdır.

Çocuğun Sorumluluk Kazanması

Çocuğun sorumluluk kazanması konusunda ailenin tavrı en önemli etkendir. Bir çocuk gelişimine uygun sorumluluklar almalıdır. Eğer bir çocuk tek başına yemek yiyebilecek, kıyafetlerini giyebilecek, eşyalarını toplayabilecek, yatağını düzenleyebilecek olgunluğa ulaşmış ise anne babaların bunu çocuğun yerine yapması çocuktaki sorumluluk duygusunun körelmesine sebep olur. Onun yerine birşeylerin yapılması çocuğun sorumluluk kazanması değil kaybetmesine neden olacaktır. O yüzden çocuğum sorumluluk almıyor diyen aileler çocuklarına önce sorumluluğu vermelidir böylece sonrasında sorumluluk almamasından şikayetçi olmayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir