Çocuğum Yalan Söylüyor, Ne Yapmalıyım?

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Bu akşamki yazımızda editörlerimizin sizler için hazırlamış olduğu önemli çocuk sorunlarından birisine değineceğiz. Çocuklarda yalan söyleme alışkanlığı, çocuğum sürekli yalan söylüyor gibi problemleri dert edinen ailelere çözüm yöntemleri önereyeceğiz. İlk olarak çocuğunuzun yalan söylediğinden şikayet etmeden önce çocuğunuzun yaşına dikkat etmeniz gerekiyor. Yalan söyleyen çocuk kaç yaşında ve neden yalan söylüyor bunun sebebini araştırmalısınız.

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLERLER

Çocuğum yalan söylüyor ne yapmalıyım

  • Yalan söyleme bir problem olarak görülebilmesi için 7 yaşından sonra da gerçeklik algısını oluşturacak şekilde devam etmesi gerekir. Bu tür yalan söylemeler tehlikeli yalan söylemeler olarak adlandırabiliriz.
  • Yalan söylemenin bir de masum olduğu çağlar vardır. Çocuklar 3-6 yaş döneminde kendince düşünceler üreterek bunlar üzerinden birçok şekilde yalan söyleyebilir. Örneğin: Okulda olmamış bir olayı sizlere olmuş gibi anlatabilir.
  • Oyun oynarken hayal ettiği ürettiği bir şeyi gerçek hayatta olmuş ve karşısındaki biriyle yaşamış gibi anlatabilir. Çocuklar bu yaşlarda yalan söyleme konusunda oldukça yeteneklidirler. Anne babalarını veya çevrelerindekileri kandırdıklarında oyun oynadıklarını zannederek eğlenirler.

Yalan Söyleme Çeşitleri:

Hayali Yalanlar

Taklit Yalanlar

Sosyal Yalanlar

Savunma Yalanları

Yüceltilmiş Yalanlar gibi türleri bulunmaktadır. Çocuk bu yalanlardan en sık sosyal yalanları kullanır. Okula gitmek istemediği bir durumda karnım ağrıyor diye yalan söyleyebilir.

Yalan Karşısında Aileler Ne Yapmalıdır?

Yalan söyleyen çocuğa otoriter ve kırıcı bir tutum sergilenmemelidir. Eğer yalanı hayal ürünü olabilecek biçimde değil savunma şeklinde söylüyorsa bu şekilde savunma yapmasına gerek olmadığını sizin ona kızmayacağınızı bilmesi gerekiyor.

Sosyal yalanlar ise çocuğun istemediği bir duruma engel olması için söylediği yalanlar olduğu için asıl sorunun çocuğun yalan söylemesi değil karşılaşacağı durumu neden istemediği önemlidir.

Taklit yalanlar küçük yaşlarda söylenen yalanlar olduğu için oldukça masumdur. Çocuklar anneyi,babayı veya bir yakınını taklit ederek yalan söyler. Bu yalanlar zamanla kaybolur.

Hayali yalanlar ise önceden de bahsettiğimiz gibi çocuğun kurduğu hayaller ve içerisine koyduğu kişiler ile arasında olmuş gibi gösterdiği olaylar üzerine kurulu yalanlardır. Bu yalanlar da zamanla kaybolur.

Çocuğum yalan söylüyor ney yapmalıyım ? diyen aile öncelikle bu yalanın normal olup olmadığına yaşına göre değerlendirip karar vermelidir. Eğer normal değil ve sürekli tekrar ediyorsa çocuk bir psikoloğa götürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir