Çocuğumun IQ’sunu Nasıl Ölçtürürüm

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Günümüzde anne babaların çocukları konusunda birçok merak ettiği durumlardan birisi de çocuklarının IQ’ları olmuştur. Yani zekalarının seviyeleri. Çocuğumun IQ sunu nasıl ölçtürürüm, çocuğuma IQ testi yaptırmak istiyorum diyen birçok anne baba bulunmaktadır. Bu sorulara cevap olabilecek nitelikte hazırladığımız yazımızda IQ testlerinden bahsedeceğiz. Birçok yanlış uygulama ve davranışın da önüne geçmiş olacağız.

Çocuğumun iqsunu nasıl ölçtürürüm

Çocuğum IQ’su Yüksek Mi ?

Birçok anne baba çocuğunun diğer çocuklara oranla daha zeki ve hazırcevap olduğunu söylemektedir. Benim çocuğum çok çabuk kavrıyor ve çok çabuk öğreniyor diyen ebeveynlerin sayısı giderek artış gösteriyor. Birçok anne baba bu söylemlerini uygulamaya geçirmek için çocuklarına zeka testi yaptırmak istiyor. İnternet üzerinden çeşitli testler bularak bu testleri çocuklarına uygulamaya çalışıyorlar veya çevresinden edindikleri bilgiler ile çocuklarına zeka testini kendileri yapmaya çalışıyorlar. Ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan birisi de bu olsa gerek çocuklarının zekalarını kendilerine göre ölçen aileler çocuklarının üstün zekalı olduğunu zannederek onlardan yapabileceklerinin üzerinde davranışlar sergilemelerini istiyorlar. Birçok çocuğun psiklojisi bu nedenden dolayı bozuluyor. Öncelikle aileler şunları unutmamalıdır;

  • Bir çocuğun akademik becerisi akranlarına göre yüksek olabilir ve bu gayet doğaldır.
  • Çocuğun psikomotor becerileri, zihinsel becerileri, anlama kavrama yetileri birbirinden farklıdır.
  • Gelişimde bireysel farklılıklar vardır ve sizin çocuğunuzun zihin gelişimi akranlarından daha hızlı olabilir.
  • IQ testleri internet üzerinden veya çevrenizde bulduğunuz çeşitli kaynaklardan yola çıkarak yapılamaz yapılması yanlış bir uygulamadır.
  • Zeka testleri yetkili psikologlar, psikiyatristler ve Rehberlik Araştırma Merkezleri‘nde uygulanmaktadır.
  • Çocuğunuzun öğretmenleri veya okulundan zekası ile ilgili herhangi bir tavsiye, görüş belirtilmeden siz anne babalar olarak bu konuda herhangi bir adım atarsanız yanlış sonuçlar doğurabilir.
  • Hiçbir çocuğun IQ’su rakamsal olarak açıklanmaz ve açıklanmamalıdır. IQ testi yapılan bir çocuğun zekası açıklanacaksa; Üstün yetenekli çocuk, Normal zeka düzeyi ve Zeka düzeyi geri olarak açıklanmaktadır.
  • Çocuğumun IQ’su 140, 150, 130 gibi rakamsal durumlar ile çocuklarının üstün zekalı olduğu söylenmemelidir.

Ülkemizde uygulanan ve dünyada genel geçer belirli zeka testleri vardır. Bunlar Wisc-R ve Standford Binet isimli zeka testleridir. Bu testler yetkili kurum ve kişilerce uygulandıktan sonra sonuç ailelere bildirilir. Bunun dışındaki zeka testlerine itibar edilmez. Çocuğumun IQ’sunu nasıl ölçtürürüm, çocuğum üstün yetenekli mi, çocuğumun IQ’su ne kadar sorularınıza cevap olabilecek nitelikte bir yazımız olduğunu umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir