Çocuğunuza Mahremiyet Eğitimi Verin

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Günümüzde mahremiyet kavramı toplum içerisinde çok az gündeme gelen ve hem İslam dini hem de ahlaksal açıdan kötü durumda olduğumuzu akla getiren bir kavramdır. Mahremiyet eğitimi nedir, mahremiyet eğitimi nasıl verilir? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda arayacağız.

Mahremiyet Eğitimi Nedir?

Mahremiyet herhangi bir kişinin kendi vücudunu tanıması bilmesi ve mahrem olduğunu düşündüğü yerlerini koruyabilmesidir. Mahremiyet eğitimi her ailenin küçük yaşta çocuklarına benimsetmesi ve onlara kazandırması gereken eğitimlerin başında gelir. Mahremiyet eğitimi vermek için bu konuda aşırı bilgili olmaya gerek yok. Mahremiyet eğitimi verilmeyen çocukların ileride cinsel istismara uğradığında tepkisiz kalma, tacize uğradığında anlatamama gibi sorunları ortaya çıkmaktadır. Mahremiyet eğitimi almayan bir çocuk bedeninin yalnızca kendisine ait olduğunu kavramada güçlük çeker. Fakat bu eğitim çocuğa verilmiş ise çocuk bedeninin kendisine ait olduğunu ve kimsenin izinsiz bir şekilde bedenine dokunamayacağını öğrenir. Mahremiyet eğitimi çocuklara günümüzde yaygınlaşan cinsel istismar,taciz,tecavüz gibi çirkin olaylardan korunmaları için muhakkak verilmesi gereken eğitimlerin başında gelmektedir. Çocuklar 0-6 yaş döneminde somut işlemler döneminde oldukları için soyut duyguları tam olarak anlayamazlar. Karşısında ona dokunan kişinin kötü niyetli olup olmadığını anlamakta güçlük yaşarlar.

utanankiz2

Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?

Mahremiyet eğitimi de diğer öğretilen bilgiler gibi çocuklara oyun yoluyla kazandırılır. Mahremiyet eğitimi verirken çocuklarla kukla oyunları, vücudun bölümlerini tanıma, maketler ile vücut oyunu gibi birçok farklı oyun oynanabilir. Aileler için ise mahremiyet eğitiminden bahsedecek olursak; anne babaların en büyük yanlışlarından yola çıkarak mahremiyet eğitiminin nasıl vereceğini anlatacağız.

  • Çocuklarınızı sokak ortasında soyup, giydirmeyin. Çocuklar toplum içinde sürekli olarak soyunup giyindiğinde bundan utanmamaya ve normal bir şey olduğunu sanmaya başlar.
  • 7 yaşından sonra çocuğunuzla birlikte banyoya girmeyin, girseniz bile çocuğunuzun genital bölgeleri kapalı durumdayken yardımcı olun.
  • Çocuğunuza yabancı kavramını tam anlamıyla öğretin. Yabancı birisinden herhangi bir yiyecek, içecek, oyuncak gibi şeyler almamasını söyleyin.
  • Çocuğunuza onun vücuduna izin almadan sizin bile dokunmamanız gerektiğini anlatın. Mahrem yerlerine, cildine izinsiz olarak dokunan kim olursa olsun kötü niyetli olduğunu anlatın.
  • Çocuğunuzun park, otopark vb. topluma açık yerlerde tuvaletini yapmasına engel olun ve bu konuda desteklemeyin. Çocuk toplum içerisinde mahrem yerlerinin görünmesinden bir süre sonra rahatsız olmamaya başlar.
  • Çocuğunuz ile aynı odada uyuyorsanız  eşiniz ile cinsellik anlamında her şeyden uzak durmaya dikkat ediniz. Çocuklar bunları taklit edebilmektedir.
  • Genel itibariyle çocuklara mahremiyet eğitimi verirken onlarla konuşmalı, bedenlerinin farkında olmalarını sağlamalı ve mahrem bölgelerini tanımalarına yardımcı olmalıyız. Çocuklarımızın ahlaki ve topluma uygun olmayan davranışları içselleştirmesine, normalleştirmesine müsaade etmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir