Çoçuk Eğitimi Nasıl Olmalı? En Çok Yapılan Hatalar Neledir?

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Çucukların gelişimi ve eğitimi hakkında anne ve babaya düşen çok önemli görevler vardır. Bilinçsiz şekilde yetiştirilen bir çocuk ileride hem kendisine hem ailesine ciddi zararlar verebilme potansiyeli doğrurur. Çocuklar nasıl yetiştirilmeli ve en çok yapılan hatalar neler hemen öğrenelim….

Günümüzde anne baba olmanın zorlukları teknolojik dönemin etkisi ile daha çok artmıştır. Ancak her zaman anne olmanın verdiği heyecanı unutmamak gerekmektedir. Ne kadar çok çocuk sahibi olsak da her birinin sadece bir annesi ve babası olduğunu da unutmamak gerekir. Bu sebeple sürekli kızma, bağırma, vurma gibi davranışlardan uzak durmamız gerekir. Şu günlerde anne babaların en büyük hataları arasında çocuklarını ihmal etmeleri ve onları mükemmel görmek istemeleridir. Bunun yanında yapılan en önemli hataların da altını çizmek istedik.

Çocuk Tutturmaları Sizin Eseriniz

Anne ve baba olarak belki de çocuklardan istediğimiz en yanlış şey sürekli olarak uslu durmalarını beklemektir. Böyle davranarak onların çocuk olduğunu unutmuş olduğumuzu göstermekteyiz. Gerekli gördüğünüz zaman onları yalnız bırakmayı da bilmeniz gerekir. Bunun yanında herhangi bir tutturma ya da ağlama krizi ile karşı karşıya kalırsanız yine de önce hayır dediğiniz bir şeye sonra evet dememelisiniz. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Aynı zamanda yapılan her davranışı da saçma bulmamalısınız. Onların çocuk olduğunu unutmamalısınız.

Yalan Söylemeyi Dolaylı Yoldan Öğretiyorsunuz

Bir çocuk için en kötü alışkanlıklardan ve kötü örneklerden biri yalan söylemektir. Ama günlük hayat içinde yalanı dolaylı da olsa onlara öğreten yine anne babalarıdır. Günümüzde bunun için;

“sakın kimseye bunu bu şekilde söyleme şöyle söyle ya da bunu babana/annene anlatmıyoruz tamam mı”

gibi tanımlamalardan ve uyarılardan uzak durmanız gerekmektedir. Çocuk işte yalanı en baştan bu şekilde öğrenmektedir.

Mahremiyet Eğitimi Konusunu Önemsemiyorsunuz

Belki de çocukların en önemli eğitimleri arasında mahremiyet eğitimi yer almaktadır. Hem gelişimleri hem de psikolojik olarak ruhuna katkı yapabilmeniz için onlara değer eğitimi olarak mutlaka ilk önce mahremiyet eğitimi vermelisiniz. Mahremiyet eğitimi daha 3 ya da 4 yaşından itibaren başlanması gereken ve çocukların kişiliklerini ortaya çıkarabilmek için onlara verilen değer eğitiminin adıdır. Temelde kendini korumayı ve aslında ne kadar önemli bir birey olduğunu hissetmeyi öğretmekteyiz. Her ailede ilk olarak öğrenilmesi gereken temel kurallar mahremiyet eğitimi kapsamındadır.

1 comment

  1. Çocuğum hırsızlık yapıyor onu hırsızlıktan nasıl vaxgeçirebilirim tavsiyeniz nelerdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir