Çocuk Eğitiminde Ödül Ve Ceza Doğru mu?

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Pedagoji olarak belirttiğimiz çocuk psikolojisi ve eğitimi sisteminde her zaman ödülün ve cezanın çocukların eğitiminde yer almadığı ifade edilmektedir. Günümüzdeki anne baba ve tüm yetişkinlerin davranışlarını incelediğimiz zaman ise her becerinin sonunda mutlaka ödül ya da ceza sisteminin işlevini koruduğunu görebilmekteyiz. Her ne kadar davranış değiştirmek için yapılıyormuş gibi görülse de aslında ceza ve ödül çocukların benliklerini zarara uğratıyor. Gerek ilkokul gerek lise döneminde olsun sunulan her vaat ya da verilen her kötü karşılık mutlaka gelecekte davranış bozukluğu olarak karşınıza çıkacaktır.

Çocukların Kişiliklerine Zarar Veriyor

Ödül sistemi ile her çocuk karşılık yaparak iyilik yapmayı öğrenir. Aynı zamanda bir başarı aldığında her zaman daha da üst hediye beklemeye başlar. Zaman içinde attığı her adım sonrasını kendi istekleri için değil yeni bir ödül alabilmek için yapacaktır. Ceza sisteminde ise çocukların benliği tamamen hiçe sayılmaktadır ve psikolojik olarak kendini baskı altında hisseden çocuklar, ergenlik döneminde asi tavırlar sergileyebilir. Ya da ailesinden uzak yerde yaşamak isteyen bireylerin temelinde her zaman ceza ve şiddet ögeleri bulunmaktadır.

Şiddetin Her Türlüsü Kötüdür

Şiddet dediğimiz zaman akla ilk olarak fizyolojik şiddet gelmektedir. Halbuki şiddetin her türlüsü de kötüdür ve psikolojik olarak yapılan her duygu baskınlığı da şiddetin bir parçasıdır. Üstelik bu psikolojik baskı çok daha tehlikeli bir durumdur. Her şiddet unsurunun ufak bir zerresi bile çocukların benliğine ve kişiliğine atılan bir tokat olarak sayılmalıdır. Zaman içinde artan teknolojik destekleri kötüye kullanarak da medya şiddeti zorbalığına çocukları maruz bırakmamak gerekir. Mümkün olduğunca sözlü iletişim ile her şeyin ortası bulunmalıdır.

Şiddet Şiddeti Doğurur

Şiddet, insanlar arasında sonradan yani görülerek öğrenilen bir davranıştır. En büyük ceza sistemi olarak günümüzde şiddet kullanılmaktadır. Şiddet bir müddet sonra her bireyi duyarsızlaştırıp olaylar karşısında ruhsuz kalmasına sebep olmaktadır. Bir de konu çocuklar olunca iş daha da hassas olmaktadır. Çocuklara iyi davranış kazandırmanın yolu ödül veya ceza değil, güzel ve naif sözlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir