Çocuklarda Beslenme Sorunları ve Çözümleri

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Çocuklarda beslenme sorunları günümüzde en sık gündeme gelen ve anne, babaların adeta işkence yaşadığı konuların başında gelmektedir. Çocuğum yemek yemiyor, çocuğum az yemek yiyor, çocuğum sürekli fast food ile besleniyor gibi daha birçok durumdan anne babalar oldukça şikayetçidir. Biz de nurfeza takipçilerimiz olarak siz anne ve babalara çocuklarda beslenme sorunlarına çözüm olabilecek öneriler sunmak için bu yazımızı hazırladık.

  • Çocuğum Az Yemek Yiyor

yemek yemeyen bebekler
Anne ve babaların yaptığı hatalar yüzünden düzensiz beslenme alışkanlığına sahip olan çocuklar vardır. Anne ve babalar çocuğu aç olmadığı halde zorla yemek yedirmeye çalışmaktadırlar. Diğer öğüne kadar acıkmasın düşüncesiyle bunu yapan aileler hem çocuğun yemek düzeninin bozulmasına hem de zorla yediği yemeğe karşı olumsuz bir tavır takınmasına sebep olacaktır.

  • Çocuğum Sadece Abur Cubur Yiyor

abur cubur yemek

Çocuklarında beslenme sorunu olduğunu söyleyen ailelerin çoğunluğunda görülen fast food ile beslenme sorununda şikayetçi olmalırıdır. Çocukları marketlerde gördüğü bisküvi, cips, çikolata vb. yiyecekleri yedikten sonra yemek yememe alışkanlığına sahip oluyor. Aile çocuğa otoriter bir tutum ile bu yiyecekleri yasaklamak yerine yemekten sonra bu yiyeceklerden sağlıklı olanları seçerek çocuklarına ödül niteliğinde vermelidir. Fakat ceza olarak kullanılmamalıdır.

  • Çocuklarda Yemek Yeme Davranışı

Çocukların metabolizması yetişkinlere oranla çok daha hızlı çalışır. Yetişkinler öğünlerde yeterli yemek yedikleri için acıkmadan kalabilirler. Çocuklar ise hem metabolizmaları hem de midelerinin genişliği açısından fazla yemek yemeye alışık değillerdir. Bu yüzden öğün aralarında da beslenmeleri gerekmektedir. Çocuğa öğünde baskı yapmak yerine öğün arasında da yiyebileceği ek gıdalar verirseniz daha sağlıklı olacaktır.

  • Çocuğum Hiç Yemek Yemiyor

Çocukların dünyasında herşey oyundan ibaret olduğu için çocuk yemek yerken birçok farklı şeyle ilgilenmektedir. Bu da ailelerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelmektedir. Çocuklarda yemek kültürü oluşturmak ve yemeği zevkli hale getirmekle bu durumla baş edilebilir. Yemek kültürü oluşturmak için çocuğa yemek sırasında yediği yemeğin ona nasıl faydalı olduğunu günlük hayattan örneklerle açıklayabilirsiniz. Eğer o besinleri almazsa neler olabileceğini anlatabilirsiniz. Aynı zamanda yemek yemeyi küçük parmak oyunları ile zevkli hale getirebilirsiniz.

yemek yerken ağlayan çocuk ve bebekler
Bu yazımızda anne babalar çocuklarda beslenme sorunları ve çözümleri için aradıkları birçok sorunun cevabını alabilmiştir umarız. Çocuklarında beslenme sorunu görülen anne babalar önerilerimize dikkat ederek çocuklarındaki bu problemi giderebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir