Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Güncel Kadın BloglarıPosted on

çocuklarda sosyal medya kullanımı

Çağımızın getirdiği yeniliklerin çocuklar üzerindeki etkisi üzerine tartışacağımız bir konuya değineceğiz. Çocuklarda sosyal medya kullanımı her ebeveynin merak ettiği bir konu olarak ön plana çıkıyor. Çocuğum facebook kullanabilir mi? Çocuğum benden habersiz facebook hesabı açmış, çocuğum internetten çıkmıyor. Gibi aileler için oldukça sorun teşkil eden bir konu üzerinde duracağız.Çocuklarda sosyal medya kullanımı uzmanlar tarafından 13 yaştan önce başlamamalı. 13 yaş çocukların 6. sınıf olduğu dönemdir. Kız ve erkek çocukların  ergenlik dönemlerinin başı olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde çocuklar sosyal ağlarda hesap oluşturabilir. Asıl sorun ise 13 yaşından önce çocukların sosyal ağlarda hesap açma ve bulunma isteğidir. Okul öncesi çağa kadar inmiş olan sosyal medya kullanımı bu yaşlardaki çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Çocuğumun facebook hesabını nasıl kapatırım?

  • Çocukların beyin gelişimi okul öncesi dönemde oldukça hızlıdır. Çocuklar oldukça zekidirler ve çok kolay öğrenebilirler. Bunun iyi yönlerinin yanı sıra bazı handikapları vardır. Bu da teknoloji kullanımını çok hızlı ve sınırsız öğrenmeleridir.
  • Çocuğunuz sizden habersiz facebook hesabı açmış ise büyük ihtimalle çocuğunuz bunu internette araştırarak öğrenmiş ve açmıştır. Öncelikle çocuğunuzun bunu yapabileceğini tahmin etmeli ve onunla bu konu hakkında konuşmalısınız.
  • Facebok hesabı açan veya açmak isteyen çocuğunuza onun 13 yaşından önce facebook hesabı kullanmasının yasal olarak uygun olmadığını anlatın. Çocuğunuza bunun yerine farklı eğitici oyun sitelerinde veya gelişimini destekleyeceğini düşündüğünüz sitelerde hesap açabilirsiniz.
  • Çocuğunuz facebook hesabını açmış ve sizden habersiz olarak birşeyler yapıyor ise kesinlikle otoriter, azarlayıcı bir tavır yerine bunu yapmaması gerektiğini onun belirli bir yaştan sonra kullanmasında sakınca olmayacağını söyleyerek facebook üzerinden hesabı kapatmak için başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal medya olarak facebook ülkemizde en çok kullanılan ve çocukların genellikle oyun oynadığı veya  zaman tünelinde arkadaşlarının gönderilerini takip ettiği interaktif bir ortamdır. Facebook üzerinden her yaşta insan farklı metin, görsel veya video paylaşmakta ve bu tür paylaşımlara çocuğunuz doğrudan erişmektedir. Ona zararlı olabilecek birçok uyaran çocuğunuzun görsel hafızasına yerleşmekte ve onu gelişimi açısından olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden çocuğunuzun sosyal ortamlardaki hesaplarını sık sık kontrol etmeli ve yanlış düşündüğünüz yönler için destekleyici çözümler üretmelisiniz. Çocuğuklarda sosyal medya kulllanımı üzerinde durduğumuz bu yazımızdan yola çıkarak çocuğunuzla iletişim kurmalısınız.

Çocuğumun Facebook şifresini nasıl öğrenebilirim?

facebook-sifresini-nasil-bulurum

Bizzat kendi kardeşime uyguladığım bir yöntemdir bu.  Belki geç kalmış olabilirsiniz ama. Mailine alternatif postalara kendi mailimi ekleyerek önce mailine daha sonrada facebook profiline giriş yapmıştım. Daha sonra ne yapmış ne etmiş hepsini öğrenmiştim. Alternatif olarak çocuğunuz telefon kullanıyor ise işiniz biraz daha kolay. Telefonu şarja bırakıp yattı ise ve telefon kilidi yukarıdaki gibi desen ile şifreleme yaptıysa bunu çözmek kolay ve zevkli oluyor.  Nasıl mı?

Desenli telefon kilidi açma ve kırma

  • Telefonu alın ve ışığa paralel olarak çevirin.
  • Parmak izleri telefonda olmalı :)
  • Aynı iz üzerinden şifre denemeleri yapın
  • Görev tamam:)

Eğer çocuğunuz telefon kullanmıyor sadece bilgisayardan giriş yapıyor ise muhtemelen çıkış yapıyor ve şifreleri siliyordur. Bunun için kafayı bozup kesinlikle bilgisayara şifre çözücü programlar atarak deneme yapmayın. Profesyonel değilseniz çocuğunuzun bilgilerini kötü kişilerin eline geçmesine sebep olabilirsiniz. Doğal yöntemler kullanın mesela klavye ekranını net gören bir yere  gizli kamera koymak gibi.

Çocuğuklarda sosyal medya kulllanımını kontrolunüz altına almanız yapmanız gerekenlerin bir kısmını listeledik. Detaylar için yorum kısmından soru cevap şekilde yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir