Detoks Nedir? Yeni Yıl Detoksu Nasıl Yapılır?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Merhaba sevgili takipçilerim,  bu yazımda sizlere detoks nedir kısaca bahsedip yeni yıl detoksu hakkında bilgi vereceğim.

Detoks Nedir

Öncelikle Detoks nedir? dersek; Detoks, vücuttan toksinlerin ve yabancı maddelerin vücuttan atılmasıdır. Vücudumuz belirli bir oranda kendi çabasıyla bu toksinleri atar ancak bu durumu daha çok hızlandırmak için belirli gıdaların tüketilmesi de gereklidir. Biz bu yazımızda yeni yıl detoksundan bahsettik.

Detoksa İhtiyacınız Olduğunu Gösteren Rahatsızlıklar

detoks
detoks

Yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı, uyku hali, sırt ağrıları, uykusuzluk, bulantı, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, eklem ağrıları, burun kaşıntısı, deri döküntüleri, öksürük, deri kızarıklıkları, depresyon, göğüs hırıltısı, gözlerde iritasyon, baş dönmesi, boğaz ağrısı, savunma sisteminizde yavaşlama, hazımsızlık, boyun tutulması, değişken ruhsal yapı, anoreksiya, anksiyete, sinüslerin tıkanması, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş ve kabızlıktır.  Sizde de bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa, detoks yapmanızı öneriyoruz.

Yenmeyecek Olanlar

Detoks yapmak istiyorsak ilk olarak hayatımızdan rafine yani saf şekeri, hazır sosları, meyveli yoğurtları, gazlı içecekleri, tatlandırıcıları, beyaz ekmeği, pirinci ve beyaz hamuru çıkarmalıyız. Sadece detoks için değil normal zamanda da bu yazdıklarımız sağlığınızı ve kilonuzu olumsuz yönde etkiler. Detokstan sonra da bunları hayatınıza sokmamak önemlidir.

Yenmesi Gerekenler

Yenmeyecek olanları anlattık. Sıra yenecek olan besinlerde. Sebze ve meyveleri hayatınızın baş köşesine koymanız detoks için de genel olarak sağlığınız içinde çok önemlidir. Hazır gıdalar yerine meyve ve sebze tüketimi sağlığı olumlu etkilerken sağlık bir şekilde kilo verilmesine de yardımcı olur.

Bilinmesi Gerekenler

  • Gün içinde şekerin eksikliğini hissetmemek için güne sağlam bir kahvaltı ile başlamanız önemlidir. Kahvaltıda tatlı bir şeyler arayanlar taze veya kuru meyveleri tüketebilirler.
  • Aralarda meyve tüketin, tatlı isteğiniz geldiği zaman kuru meyveleri tercih edin. Özellikle hurma çok iyi gelecektir.
  • Gazlı içecek tüketmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz limon ve maden suyu ikilisini deneyebilirsiniz.
  • Öğünlerde muhakkak salata ve yoğurt da yemeye çalışın, ne kadar iyi doyarsanız o kadar az tatlı isteğiniz olur. Ayrıca yoğurt zayıflamaya da çok yardımcı bir besindir.
  • Uykusuz kalmayın. Uykusuzluk yorgunluk yapar ve bu da enerjinizi düşürür oluştur ve tatlı isteğiniz olur.
  • Susuz kalmayın. Bol su içmek her zaman gereklidir. Her boş kaldığınızda buzdolabına koşmak yerine su içmeniz çok önemlidir.

Artık detoks nedir ve yeni yıl detoksu nedir öğrendiğinize göre sağlıklı ve bilinçli bir detoks diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir