Diş beyazlatma hakkında doğru bilinen yanlışlar

Categories Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Bembeyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak her erkek ve kadının isteği. Ancak diş beyazlatmak için halk arasında konuşulan, internette yazan, reklamlar yoluyla beynimize kazınan doğru bildiğimiz birçok yanlış bilgi var. Uzman doktorların fikirleri doğrultusunda diş beyazlatma ile ilgili doğru bilinen yanlışları yazımızda derledik… İnternette diş beyazlatma konusunda çok aranan sorular ama doğru makale sayısının az ve yetersiz olması sebebiyle böyle bir yazı yazmak istedim.

diş beyazlatma

Diş fırçası sert mi yumuşak mı olmalı?

Diş fırçanızı sert fırçalardan seçmeniz söylenir ancak sert fırçalar dişlerinizi, diş etinizi aşındırabilir ve kanamalara neden olup ağız sağlığınızı bozabilir. Orta sertlikte diş fırçası kullanıp doğru fırçalama tekniği ile fırçalamanız dişleriniz açısından daha sağlıklı olacaktır. Diş beyazlatma işlemi için sert fırçaya ihtiyaç yoktur. Bu sebeple yumuşak diş fırçası kullanmanızı öneririm.

Karbonat ve tuz dişleri beyazlatır mı?

İnternette yüzlerce internet sitesinde karbonatla diş beyazlatma, tuz ile diş beyazlatma gibi başlıklar ve içerikler görürsünüz. Fakat karbonat ve tuz ile diş beyazlatma gibi bir durum söz konusu değildir. Karbonat ve tuz diş minesindeki tabakaları çizer ve daha sonra da dişin ana rengini kaybetmesine neden olur.

Çilek ve limon dişleri beyazlatır mı?

 Çilek ve limon gibi meyve ve sebzeler içerdiği asit sayesinde dişlerinizi daha iyi temizleyip beyazlamasına yardımcı olabilir ancak içerdiği asit nedeniyle diş minenize ve diş etlerinize zarar verip ağız sağlığınızı bozabilir.

Kabartma tozu dişleri beyazlatır mı?

Kabartma tozu ile dişleri fırçalamanın dişleri beyazlatacağı halk arasında yaygın olarak bilinen bir durumdur. Evet, kabartma tuzu dişlerinizi beyazlatır ancak bu kısa süreli bir durum. Kabartma tuzu ile dişleri fırçalamak ilerleyen zamanlarda ağız ve diş hastalıklarına yol açabilir.

Bir defa beyazlatılan dişler hep beyaz kalır mı?

Diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra dişleriniz daima beyazlamaz. Dişleriniz zamanla tekrar renk değiştirecektir. Yenilip içilenler nedeniyle ve yaşlandıkça dişleriniz sararmaya başlar. Dolayısıyla belirli aralıklarla diş beyazlatma işlemini yaptırmanız gerekir.

Diş beyazlatmadan sonra dişler sararır mı?

Diş beyazlatma işleminin zamanla dişleri daha fazla sarartacağını sıklıkla duyarız. Bu durum da diş beyazlatma ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesidir. Diş beyazlatma işlemi, dişlerin renk tonunun açılması için yapılır. Diş beyazlatma işleminden sonra çay, kahve, sigara gibi diş sarartıcı etkenlerden bir süre uzak durmanız gerekir. Tüm bunların yanı sıra yukarıda da belirttiğimiz gibi diş beyazlatma kalıcı bir şey değildir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir