Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Çocukların okul başarısındaki en büyük engellerden biri disleksi hastalığı nedir? Disleksi belirtileri ve nasıl tedavi edilir tüm ayrıntılarıyla bilgilendireceğiz.

Disleksi nedir: Genellikle okuma güçlüğü ve anlamakta zorluk çekmek için kullanılan bir tabirdir. Zaman içinde sayı olarak çok fazla çocukta görüldüğü bilinir. Okul hayatının başlaması ile bu rahatsızlığın teşhisi konulmaktadır. Daha öncesinde anlama ve kavrama konusunda mental beceriler kullanılmadığı için disleksi konusunda taramalar yapılmamaktadır. Ailelerin ve öğretmenlerin bu konuya hakim olması ve bilinçlenmesi geleceğimizi şekillendiren çocukların hayatının kurtarılması için önemli bir adım olacaktır. Çünkü disleksi okul başarısında çok büyük düşüşlere neden olmaktadır.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

disleksi belirtileri gösterenlerOkuma ve yazma becerilerinde genel bir sorun olduğunu belirtebiliriz. Okul çağında anlaşılmasının da en büyük sebebi budur. Aslında bir diğer adı da kelime körlüğü olarak bilinir. Dünya çapında var olan ve çocukların geleceğini etkileyen önemli bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık diyoruz çünkü disleksi bir hastalık değildir. Sadece ilgilenilmesi gereken geçici bir rahatsızlıktır. İlk olarak disleksi belirtileri nedir öğrenerek çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini öğrenebiliriz:

 • Okuma yaparken harf atlamak
 • Rakamları ya da benzer harfleri tersten yazmak
 • Yazı yazarken belli bir düzen oturtamamak ve düzenli defter tutamamak
 • Ayakkabı bağcıklarını bağlamakta ya da bir topu tutmakta zorlanmak yani motor becerilerinin tam olarak gelişmemiş olması
 • Sağ sol kavramını benimseyememek
 • Ezber yapamamak
 • Okumalarda satır ya da kelime atlamak
 • Hızlı okuyamamak
 • Okuduğunu çok iyi anlayamamak
 • Arkadaşlar arasında bozuk bir iletişim kurmak

Neden Disleksi Oluşur?

Net olarak bir sebep söylemek neredeyse imkansızdır. Genetik faktörlerden kaynaklanabilecek bir sebep olabileceği gibi anne karnında yaşanan sıkıntılardan kaynaklı olan bir rahatsızlık da olabilir.

Tedavi İçin Ne Yapılabilir?

Bu rahatsızlığın düzelmesi için en sihirli kelime özel ilgidir. Onların dillerini anlamak ve ne istediklerine birebir olarak yardımcı olmak önemlidir. Bunun için ister özel eğitmenler ile ister tek bir ebeveyn ile çalışmalar yapılabilir. Özel çalışma teknikleri ile sorunun üstesinden gelinebilecektir.

Dahilerin Rahatsızlığı

Ne kadar büyük bir eksiklik gibi görülse de disleksi dahi hastalığı olarak bilinen bir terimdir. Çünkü dahi isimler de çocukluk yıllarında bu rahatsızlık ile savaşmışlardır. İşte disleksi hastası dahiler listesi;

 1. Tom Cruise

 2. Einstein

 3. Leonardo da Vinci

 4. Picasso

 5. Hans Christian Andersen

 6. Steven Spielberg

 7. Thomas Edison

Gibi birçok isim çocukluk yıllarında bu sorun ile karşılaşmış ve sonrasında isimlerini tarihe yazdırmışlardır. Bu dahiler arasında Pablo Picasso öğretmeni için:

“Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal olduğumu ve ölene kadar aptal rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı. – Pablo Picasso”

Şeklinde söylediği efsane olmuş bir sözü vardır.  Kim bilir musibet olarak baktığınız disleksi ( okuma – öğrenme güçlüğü ) hastalığını yenip dahi bir çocuk yetiştireceksiniz. Umutla kalın! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir