Diyete yeni başlayanlar için uzmanlardan öneriler

Categories Diyet, Güzellik SırlarıPosted on

Zayıf, sıkı ve güzel bir vücut her kadının isteğidir. Bazen aşırı yiyerek, bazen tatlıyı abartarak, bazen düzensiz beslenerek, bazense düzensiz uyku ile aşırı kilo alabiliriz. Belirli bir kiloya ulaştığımızda hemen “diyete başlamalıyım” deyip hayıflanırız. Evet, başlamalıyız ama neye göre diyet yapmalıyız? Daha az yemek yemeliyiz ya da öğünleri mi azaltmamız gerekiyor? Ne yemeli, ne yememeli? Diyete başlamak diyet yapmaya karar vermekten daha zor bir süreçtir.

İnsanlar genellikle diyete başlarken internet sitelerine girer ve bilmem ünlü hangi diyeti yapıyormuş, başka bir ünlü şu diyetle 1 haftada 5 kilo vermiş gibi mantıksız ve sağlık dışı diyetlere yönelirler. İnternet zaten güvenilir bir kaynak değilken bir de bazı web sitelerinin ticari çıkarları doğrultusunda içerik üretmesi ve reklam yayınlaması sizin sağlığınızı daha da tehlikeye atar. Yazımızın devamında diyete yeni başlayanlar için önerilerdiyete nasıl başlanmalı, diyete başlayacaklar için uzmanların önerileri nelerdir açıklayacağız…

diyete yeni başlayanlar için öneriler

Diyete başlamadan önce nelere dikkat edilmeli?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sağlıklı kilo vermek için diyete başlamadan önce internet üzerinden, çevrenizden her söyleneni, her okuduğunuzu uygulamamanız gerekir. Sizin için en uygun diyeti, vücudunuzun yapısına, yağ, kemik ve kan değerlerinize göre doktorunuz ve diyetisyeniniz belirleyecektir.

Diyete motive olmanın yolları nelerdir?

Diyete başlayabilmenin ilk ve altın kuralı diyet yapacağınızı beyninize onaylatmaktır. Kilo vermeyi, fit bir görünümü gerçekten hayal ediyorsanız bunu önce kendi içinizde kabullenmelisiniz. Zayıf ve fit olup mutsuz olacağıma birazcık kilolu olup mutsuz olurum deyişinizi duyar gibiyim. Ancak fit olmanız demek yalnızca güzel olmanız manasına gelmez, aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmanız anlamı taşır. Diyette kararlı kalabilmeniz için küçük küçük egzersizler yapmak, temiz havada yürüyüş yapmak motivasyon ve özgüveninizi artıracak diyet yapmak için bizi motive edecektir.

diyete başlayanlar için öneri

Diyetisyene gitmeden önce bilinmesi gerekenler?

Diyeti en doğru ve en sağlıklı şekilde yapabilmeniz için bir diyetisyen kontrolünde ve planlı bir şekilde yapmanız oldukça önemlidir. Diyetisyene gideceksiniz ama size bazı sorular soracak, neye göre cevap vereceksiniz? Kendinizi tanıyor musunuz?

Öncelikle kilo almanızın sebebinin ne olabileceğini düşünün. Bu aşırı beslenme olabilir, düzensiz beslenme ya da düzensiz yaşam tarzı olabilir, sağlığa zararlı besinler tüketiyor da olabilirsiniz. Kilo almanızı etkileyecek diğer unsurlar sosyal çevre, psikolojik durumunuz veya kalıtımsal hastalıklar da olabilir. Diyet kararı vermeden ve diyetisyene gitmeden önce hastaneye gidip iç hastalıkları bölümünden detaylı muayene olmanız hem sağlığınız açısından hem de diyetisyenin sizin için daha iyi bir planlama ve diyet listesi hazırlayabilmesi için iyi olacaktır.

diyet yapanlar için tavsiyeler

Kimi insanlar da diyetisyene ya da internetten herhangi bir diyete başvurmadan yalnızca salata ve yoğurt yiyerek kilo vermeyi amaçlarlar. Bu konuda beslenme ve diyet uzmanları sadece salata ve yoğurt gibi besinlerle diyet yapmanın doğru olmadığını; bu tip diyetlerin vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri karşılayamayacağını ve bunun sonucunda çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini söylüyor.

Diyete yeni başlayanlar için uzmanlardan önerileri sizler için derledik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir