Mutfağınızdaki Doğal Antibiyotik Listesini Keşfedin!

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Kimyasal ilaçlara alternatif en iyi çözüm doğal antibiyotikler listesidir. Bu yazımızda doğal antibiyotik nedir? Tarifi ve yapımı gibi birçok önemli noktaya değineceğiz.

Kış ayı geldiği zaman en çok karşılaşılan hususlardan biri enfeksiyonlar ve boğaz ağrılarıdır. Günümüzde bu tür rahatsızlıklar için ilk olarak antibiyotik almak zaman zaman sıkıntılara yol açabilmektedir. Hatta gereğinden fazla ilaç almak da böbreklere olumsuz etki etmektedir. Kendinizin yapabileceği doğal antibiyotik desteği bu konuda her zaman için sizin lehinize olacaktır. Birkaç malzeme ile evde kendinizin de kolaylıkla hazırlayacağı doğal antibiyotikler her zaman en büyük yardımcınız olacaktır.

Sarımsak Desteği

Belki de binlerce yıldır kullanılan doğal ilaç olarak görebileceğimiz sarımsak, kış aylarında da çok kişinin yardımcısı olabilmektedir. Çok eski zamanlarda veba tedavisinde bile kullanıldığının bilinmesi ne kadar faydalı bir besin olduğunu göstermektedir. Hem antibiyotik hem mantarlara karşı koruyucu hem de antiviral özellikleri ile herkesin yardımına koşabilmektedir. Aynı zamanda en ideal antioksidanlardan biridir. Yine vücudumuzda dolaşan serbest radikalleri yok etmek ve düzene sokabilmek için bağışıklığın korunmasına da destek olabilmektedir.

Kekik Yağı

Zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamak için kullanılan kekik yağı yararlı olarak kullandığımız bakterilere zarar vermemektedir. Her zaman anti-mikrobik özelliği sayesinde doğal bir antibiyotik olarak da sayılmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında da oldukça etkili bir maddedir.

Ekinezya

Binlerce yıldır kullanılan en etkili enfeksiyon çözücülerden biridir. Vücutta bulunan açık yaraların düzelmesi, kan zehirlenmelerinin önüne geçilmesi, bakterilerin ya da difteri gibi zararlı hastalıkların tedavisinde bile kullanılabilmektedir. Güçlü bir bitki etkeni olarak görülen ekinezya, MRSA hastalığı için de kullanılabilir. Anlaşılacağı üzere doğada bulunan bakteri öldürücü etkendir.

Manuka Balı

Yine bir doğal antibiyotik ile karşı karşıyayız. Bu bal hem yenebilmekte hem de ciltte bulunan bakterilerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Üstelik tedavi içinde kullanılan manuka balı sayesinde olumsuz bir bağışıklık kazanılması da mümkün değildir. Yani anlaşılacağı üzere olumlu yönde etkisi varken olumsuz yönde bir etkisi bulunmamaktadır.

Kolloidal Gümüş

İsminden de anlaşılacağı üzere bir gümüş solüsyonu olarak bilinen bu kolloidal gümüş 1900’lü yıllardan bu yana kullanılmaktadır. O kadar güçlü bir etken ki ölümcül hastalıkların bazılarına bile iyi geldiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir