Doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

Categories Cilt Bakımı, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Sağlıklı dişlere sahip olmak için ve ağız sağlığını korumak için en iyi temizleme yöntemi dişlerin günlük 2 veya 3 kez fırçalanmasıdır. Dişlerin tam temizlenmesi, ağız ve diş sağlığının korunması için dişleri doğru teknikle fırçalamak gerekir. Zira yanlış tekniklerle fırçalanan dişler diş sağlığınızı tehlikeye atmanıza, diş etlerinizde kanamalara ve iltihaplara neden olabilir. Daha öncede diş beyazlatma hakkında doğru bilinen yanlışlar listesi yapmıştık. Şimdi yazımızda doğru diş fırçalama tekniklerini ve diş nasıl fırçalanmalı detaylı bir şekilde anlattık…

diş fırçası nasıl olmalı

Doğru diş fırçası seçimi

Diş fırçalamanın ilk ve en önemli adımlarından biri şüphesiz ki diş fırçası seçimidir. Diş fırçaları sert, orta sertlikle ya da yumuşaklıkta ve yumuşak diş fırçaları olmak üzere çeşit çeşit eczanelerde, marketlerde satılmaktadır. Sert diş fırçaları fırçalama esnasında dişlerinizi çizip diş etlerinizin kanamasına neden olup diş sağlığınızı tehlikeye sokması nedeniyle tavsiye edilmez. Yumuşak diş fırçaları ise ağızı ve dişleri iyi temizlemeyebilir dolayısıyla yumuşak diş fırçaları da önerilmez. Uzmanların ağız ve diş temizliği için önerdiği diş fırçası çeşidi orta yumuşaklıkta fırçalardır. Orta yumuşaklıktaki diş fırçaları dişlerinizi çizmeden kolay bir diş temizliği sağlar.

disler nasıl fırçalanmalı

Dişler ne kadar süre ile fırçalanmalıdır?

Diş fırçalarken düşülen yanlışlardan bir tanesi de diş fırçalama süresinin gelişigüzel bir şekilde ayarlanmasıdır. Uzmanlara göre dişler kaç dakika fırçalanmalı sorusunun cevabı ortalama olarak 2 dakikadır. Diş uzmanları dişlerin günde 2 veya 3 kez, ortalama 2 dakika sürecek şekilde ve her dişin üzerinden en az 8-10 kez geçerek fırçalanması gerektiğini söylüyor.

diş temizliği nasıl yapılmalı

Doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

Dişlerinizi en iyi şekilde temizleyecek ve en sağlıklı diş fırçalama tekniği için aşağıdaki aşamaları izleyin;

  • Diş fırçasını 45 derecelik açı ile tutup diş eti hizasından ağız boşluğuna doğru fırçalayın. Dış yüzeyden başlayıp yapacağınız bu fırçalama yumuşak ve oval bir şekilde ön dişlerden arka dişlere doğru olmalıdır.
  • Dişin dış yüzeyini bu şekilde fırçaladıktan sonra fırça biraz daha eğimli tutularak iç yüzeye geçilmelidir. Dişin iç yüzeyini fırçalarken diş etinden ağız boşluğuna doğru bir fırçalama uygulanmalıdır.
  • Son olarak dişlerin çiğneme yüzeyi yani keskin kısmı fırça tamamen düz tutularak ileri – geri fırçalanmalıdır.

Diş temizliğini sağladıktan sonra diş etlerinizi, dil ve yanaklarınızı da fırçalamanız ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fırçalama esnasında oldukça yumuşak ve nazik hareketler kullanmalısınız.

diş nasıl fırçalanır

Bu yazımızda da diş nasıl fırçalanmalı, ağız sağlığı için neler yapılmalıdır anlattık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıklı günler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir