Doğum Kontrol Hapları Etkileri

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bugün aile planlamasında kadınların en çok tercih ettiği doğum kontrol hapı etkilerinden bahsetmek istedik. Kadın doğum haplarının zararları, kadın doğum hapları ve birçok özelliğinden bu yazımızda bahsedeceğiz.

İçindeki hormonlar sayesinde geçici olarak doğum fonksiyonlarını durdurup hamilelik oluşumuna etki eden haplardır. Tıpta oral kontraseptif diye adlandırılırken kısaca ağızdan aldığımız gebelik önleyici bir haptır.
kadın doğum kontrol hapları

Kadın Doğum Hapı Nedir ve Nasıl Korur?

Doğum kontrol hapı nedir dersek; aslında hepimizin merak ettiği bu haplar nasıl bizleri gebelikten korur. Hapları aldığımız zamanlarda rahim ağzındaki salgıyı attırarak spermlerin geçişini engeller. Bu şekilde hamilelikten korunmayı sağlar.

Nasıl Kullanılır?

doğum kontrol hapları

Doğum kontrol haplarını nasıl kullanacağım diyenler 3 hafta alınan doğum kontrol hapları 1 hafta alınmamalıdır. Ya da 21 gün devam 7 gün ara olarak da adlandırılabilir. Hapların üzerinde genelde alınması gereken gün sayıları yazmaktadır. Bu şekilde düzeni koruyarak devam ederseniz gebelik önleyici etkisi daha yüksek olacaktır.

Doğum kontrol haplarının kullanıma başlanması önerilen olarak adet zamanınızın 1. Ya da 2. Günü olarak söylenmektedir. Daha geç zamanlarda kullanılması gebelik önleyici etkisini ortadan kaldırır. Genelde doğum kontrol haplarını içtiğiniz günler her gün aynı saatlerde içmeniz de daha etkili olacağını söylemek isteriz. İlk günden itibaren içtiğimiz doğum kontrol hapları etkisini göstermektedir.

Hakkında Bilgiler

doğum kontrol hapi nedir

  • Hapları her gün aynı saatte tok karın ile almalısınız.
  • 21 hap içildikten sonra bir daha 7 gün hiç kullanılmaz.
  • Kutu bitiminden 4 -5 gün sonra adet görebilirsiniz.
  • Diğer bir kutuya başlamadan adet görmeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir sorun yaşarsanız. Gebelik olma durumundan şüphelenmelisiniz. Gebelik testi yapmanızda faydanız var.
  • Bir hapı almayı unuttuğunuz vakit diğer gün yeni hap vakti gelene kadar unutan hapı da almasınız.
  • Hasta olunduğu vakit antibiyotik alımı yaparsanız doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir.
  • Bazı doğum kontrol hapları 21 gün devam sağlarken bazıları 28 günlüktür. Buna göre aldığınız marka doğum kontrol haplarının talimatlarına uyarak devam etmelisiniz.
  • Doğumdan sonra emzirme döneminde anne sütünü etkileyeceği için doğum kontrol hapları tavsiye edilmemektedir.

doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapları etkilerini anlamanız için bu hapları kullanmadan önce ya aile doktoru ya da jinekologunuza başvurarak almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir