Doğum Sonrası Cinsellikte İsteksizlik Normal Mi?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bugün takipçilerimize doğumdan sonra cinsellik hakkında bazı detaylar vereceğiz. Doğumdan sonra cinsellik ne zaman başlar? Kadının doğum sonrası cinsellikten soğuması bir sır değil. Doğum sonrasındaki süreçte, çocuğunu emziren, ona bakan ve dikkatini bu yöne çeviren bayanların, geçici bir süre de olsa cinsel isteksizlik yaşadığı biliniyor. Bu problemlerin yaşanmasında ruhsal etkiler olduğu gibi, biyolojik sorunların da bazı sebeplerden dolayı ortaya çıktığını görüyoruz.

doğum öncesi

Emzirme işlemi özellikle anne olan insanlarda gerçekten çok önemli bir durum. Çocuğunun sağlığını ve geleceğini düşünmek, bütün ebeveynler için çok fazla önem taşıyor. Emzirme esnasında vücutta salgılanan prolaktin hormonu, cinsel isteksizliğe yol açabiliyor. Bu hormon cinsellikteki önemli kabul edilen östrojen ve androjen hormonlarına adeta müdahale ediyor ve bayanın cinsel isteğini adeta kısıtlıyor. Yeni doğum yapmış bayanlara karşı, öncelikli olarak eşlerinin anlayışlı olması gerekir. Bu cinsel isteksizlik süreci geçici olmakla birlikte, ebeveynlerin konudaki anlayışlı yaklaşımları, sorununun çözümüne de olumlu derecede katkı yapmakta.

Her ne kadar insanlar cinsellik konusuna ağırlık verseler de belli dönemlerde bunun ikinci plana atılması son derece doğal. Sağlıklı bir çiftin hayatı boyunca cinsel ilişkiler noktasında, oldukça fazla vakti olduğunu söyleyebiliriz. Doğum süreci ve sonrasındaki çocuğun beslenme süreçlerinde, ebeveynlerin biraz daha dikkatli olması son derece doğal. Çocuğun sağlıklı gelişebilmesi için, anne sütünden faydalanması nasıl önemliyse, bu konuda özellikle erkeklerin çocuğu için biraz daha feragat eder yaklaşım göstermesi çok önemli.

doğum sonrası

Salgıladığı prolaktin hormonu sebebiyle, bayanların zaten bu konuda aşırı bir isteği olmayacak. Birbirine destek olarak bu sürece atlatan ebeveynlerin, daha sonraki süreçlerde yine daha sağlıklı ve rahat bir cinsel hayata sahip olduklarını söyleyebiliriz. Doğum sonrasında bütün bayanlarda ortaya çıkmasa da cinsel isteksizlik, doğumdan sonraki pek çok süreçte çoğu bayanın ortak sorunu olarak dikkat çekiyor. Erkeklerin yardımıyla beraber, bayanların doğum sonrası cinsel isteksizliği aşması çok daha kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir