Donut Tarifi ile En Kolay Donut’un Yapılışı

Categories Yemek TarifleriPosted on

Bugün en kolay donut pastası tarifi ile bu tadına doyum olmaz küçük pastaları sizler ile buluşturacağız. Bakıldığında yapımı zor gibi görünen bu pastayı yapmanız için püf noktaları söyleyip en kolay yapılışını paylaşacağız.

donut tarifi

Merak edenler için donut pastasının kime ait olduğundan bahsedelim.

Amerikan Usulü Donut

Aslında Amerikan çöreği olarak bilinen donut Amerikalıların genelde sabah kahvaltısında tercih ettiği bir çörek türüdür. İngilizcede doughnut olarak geçmektedir. Ülkemizde özel olarak yapan kafeleri bulunmaktadır. Alman pastasına benzerliği yüzünden donut alman pastası olarak da bilinir.

Şimdi donut yapımı için malzemelere geçelim.

Donut Yapımı Malzemeleri

  • 1 Buçuk bardak süt
  • Bir çay bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta
  • Yaş maya
  • 3 bardak un
  • Çikolata sosu
  • Süslemek için şekerleme

1 bardak hazırladığınız sütü biraz ılıyana kadar ısıtıyoruz. Daha sonra yaş maya ve sütü bir kabın içine ekleyerek mayayı kabın içinde eritiyoruz. Hamuru yapmak için 2 adet yumurtayı 3 bardak unu tüm mağazaları karıştırarak donut hamurunu hazırlıyoruz. Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar iyice yoğurmanız gerekmektedir ve ele yapışmamalıdır. Daha sonra eğer varsa donut kaplarını kullanabilirsiniz. Yok, ise hamuru 2 parmak kalınlığında açarak ufak bir yuvarlak oluşturup daha sonra tam ortasını bir bardak ile delebilirsiniz.

donut nasıl yapılır

Birkaç tane hazırladığınız donutları tepside dizip mayalanması için biraz bekletiyorum. 30 dk. Mayalanmasına yeterli olacaktır.

Daha sonra 10 dk önceden ısıttığınız fırında donutları 180 derece sıcaklıkta 15 dk. Pişirelim. Fırında çıkacak donutların üzerine çikolata sosu dökmek için ısıtmalısınız. Yâda nutella alarak bira süt ile karıştırıp kendi sosunuzu hazırlayabilirsiniz.

donut pastası

Son olarak fırından çıkan donutlara sosu döktükten sonra istediğiniz her türlü şekerlemeleri serpebilirsiniz. Donutları sıcak olarak tüketmek yerine taze bir şekilde buzdolabında biraz soğutarak tüketebilirsiniz.

 Çikolatalı Donut Kaç Kalori?

çikoltalı donut

Tadına doyum olmaz bu pasta 1 tane yedikten sonra fazla tatlı olduğundan size yeterli gelecektir. Zaten kalori olarak da 375 kalori olan donut pastası bir tanesi size kâfi gelecektir.

Evde rahatlık ile kısa zamanda yapacağınız en kolay donut tarifini sizler ile paylaştık. İsteyenler bu donut pastasını kremalı olarak da yapabilir. Ama kalorisiniz daha da artacağını söylemeden geçmeyelim. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir