Dünyanın En Yüksek Köprüleri Bilinmeyen 5 Köprü

Categories Gezi, SanatPosted on

Bu köprüler sizi çok etkileyecek dünyanın en yüksek köprüleri nelerdir? Ne kadar yüksekte yer alırlar. Belki bir gün bu adrenalin dolu gezinizin rotası olabilirler.

Dünyanın en yüksek Köprüleri arasında Glacier 3000 asma köprüsü

Glacier3000

3000 metre yükseklikte yer alan İsviçre’nin Alp Dağlarında yer alan köprü görenleri hayrete düşürmüyor değil. Aşırı yüksek olan köprü iki dağı birbirine bağlıyor. Köprünün genişliği sadece 60 cm bu demek tek kişi geçilebiliyor. 108 metre uzunluğu olan köprüyü geçmek için orta halli bir hızla 15 dk almaktadır. Tabi böyle bir güzelliği kimse 15 dk bitirmek istemez. Yeşil yada beyaz manzara görüntüsüyle her mevsim turizm açısından da ülkeye oldukça katkı sağlamaktadır.

Çin’de Dünya’nın en yüksek asma köprüsü Beipanjiang köprüsü

dünyanın en yüksek köprüsü

Çin de yakın zamanlarda yapılan en büyük köprü unvanı alan asma köprü 355 metre yukarıdadır. 176 metre uzunluğunda olan köprü yapımı ortalama 4,5 yıl sürdü.2011’de tam olarak hizmete açılan köprü gerçekten görülmeye değer ve büyüleyici. 450 tona yakın çelik kullanılan köprü için aynı zamanda 188 adette gece aydınlatmak için lamba kullanılmıştır. Bu köprü aynı zamanda hem yaya hemde araç trafiğine açıktır.

Capilano Cliffwalk köprüsü görenleri korkutuyor

Capilano Cliffwalk

Capilano Cliffwalk köprüsü tasarım olarak herkesi şaşırtırken bir o kadarda heyecanlandırıyor. Dağın yamaçlarına demirler yardımıyla tutturulan köprü yerdeki nehirden 50 metre yukarıda yer almaktadır. Dağ çevresinde de 25 m uzaktadır.

Langkawi sky köprüsü Dünyanın en yüksek köprüleri arasına şimdiden girdi bile…

Langkawi sky bridge

Malezya ‘da yer alan köprü 700 m yüksekliktedir. 125 m uzunluk ölçüsüne sahiptir. Oldukça yoğun kavislere sahip olan köprü 2005 yılında açılmıştır. Aşağıda orman yukarıda bulutların arasında yolculuk yapmak ziyaretçileri gerçekten oldukça etkilemektedir. Kötü hava şartlarında olası tehlikeler yüzünden köprü ziyarete kapanmaktadır.

Altın köprü yani Gold Bridge, Vietnam

Dünyanın en yüksek köprüleri Gold Bridge,

Bu köprü gerçekten kitapların büyüleyici sayfalarından fırlamış gibi bir şeye diyebiliriz. Vietnam’ın De Nang bölgesinde yer alan köprü 1400 metre yüksekte Ba Na Teperi’nde yapılmıştır. Görenleri etkileyen yapısıyla bir o kadar da turist akınına uğramaktadır. köprünün tasarımcısı ismini verdiği gibi altın rengi malzeme kullanımı ile yeryüzünden altın şerit tutan elleri canlandırmak istemiştir. Dünyanın en yüksek köprüleri arasında en ilgi çeken köprüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir