Ekmek Kadayıfı Tarifi, Ekmek Kadayıfı Nasıl Yapılır?

Categories Yemek TarifleriPosted on

Evde harikalar yaratmaya bayılan hanımlara bir tatlı tarifi daha bugün. Hiç zorlanmadan yapacağınız  yiyenlere parmaklarını yedireceğiniz bir tatlı olan ekmek kadayıfını bu akşam sofralara koyalım dedik. Kolay ekmek kadayıfı nasıl yapılır diye sorduğunuza eminim. Sizlere en kolay yoldan yapılacak tarifi anlatmaya geçelim şimdi…

ekmek kadayifi

Ekmek kadayıfı malzemeleri nelerdir?

  1. 1 paket ekmek kadayıfı
  2. 6 bardak su

Bunlar sadece ekmek için gerekli olan malzeme listesi birde şerbet malzemelerini söyledik mi bitmiş sayılır.

Şerbet yapmak için malzemeler nelerdir?

  1. 5  bardak su
  2. 5 bardak toz şeker
  3. Limon yarısı yeterli

Kadayıfımızı süslemek için malzemeler

  1. Bir paket kaymak
  2. Çam fıstığı

Malzemelerin size maliyeti de çok fazla tutmayan ekmek kadayıfının tarifine geçelim.

Ekmek kadayıfı ekmeği nasıl yapılır?

Aldığımız bir paket ekmek kadayıfının ekmeğini yuvarlak bir tepsiye koyuyoruz. Daha sonra  6 bardak sıcak su ekmeğin üzerinde her yerine gelecek şekilde gezdiriyoruz. Üstüne temiz bir mutfak bezi serip biraz beklemeye bırakıyoruz.

ekmek kadayif şerbeti nasıl yapılır

Ekmek kadayıfı şerbet tarifi

Tencere 5 bardak toz şekeri daha sonra 5 bardak suyu ekleyip iyice karıştırmaya başlıyoruz. En kolay şey şerbet hazırlamak olduğunu söylemeliyim. Tencere kaynayan şeker ve suyu karıştırırken kaşığınızın zorlandığını hissettiğinizde olmaya başlamıştır demek. Kıvamını alan şerbete yarım limonuda sıktıktan son hazırdır.

Temiz bez ile bekletilen ekmeğin üzerine biraz bastırılarak suyu çekilir. Daha sonra hazırlanan şerbet yavaşça kadayıfın üzerinden gezdirilir.

ekmek kadayıfı yapımı

Büyük bir tepsi olması daha iyidir çünkü üzerinden dökerken kenarlara taşan şerbet emmesi için tekrar ekmeğe dökülür. Son olarak da üzerine bir kapak ile kapatıp demini almasını beklemelisiniz. Demini alan ekmek kadayıfının üstüne biraz kaymak ve çam fıstığı ilave ettikten sonra sunuma hazırdır…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir