El ve Ayak Bakımı Püf Noktaları

Categories Cilt BakımıPosted on

Bugunkü cilt bakımı blogu konumuz el ve ayak bakımı. Yine bir hafta başındayız hadi geçen haftayı son bakımsız haftamız ilan edip bu haftaya aynalarla yarışır halde girelim. Televizyonda, afişlerde, kataloglardaki reklamlarda mankenlerin el ve ayakları hiç dikkatinizi çekti mi? Doğrusunu söylemek gerekirse benim daima içten içe tatlı bir kıskançlığım olmuştur o mankenlere karşı. Takılan yüzükler, bileklikler, halhallar vs. giyilen ayakkabılar, sandaletler bu kadar mı şık durur ve zarafet katar insana. Hele o elleri bakımlı beyefendiler yok mu, hiçbir bakım yapmaksızın sadece tırnak kesişleriyle bile elleri muhteşem gözüküyor. Biliyorum ki birçoğunuz benimle aynı görüştesiniz ama içimizdeki üşengeçlik duvarını bir türlü yıkamıyoruz ama şimdi o duvara zarif ellerimizdeki bilgi balyozuyla birkaç darbe indirip tuzla buz etme vakti.

el ve ayak bakımı

İnternet ortamında bulabileceğiniz en geniş el ve ayak bakımı yazımızda kısa başlıklarımız şu şekilde;

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?, Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?, Tırnak Nasıl Kesilmeli?, Tırnak Kesme Sünneti, French Nasıl Yapılır?, Oje Nasıl Sürülür?, Manikür ve Pedikür Nasıl Yapılır?  Tırnak Etleri Nasıl Alınır?, Doğru Manikür Setleri?, Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?, El ve Ayaklar İçin Nemlendiriciler,  Çorap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler,  Nasır Nasıl Giderilir?

  • El Bakımı Nasıl Yapılır

el bakımı nedir ve nasıl yapılır

Eller hayatımızın her anında bize yardımcı olan ve daima göz önünde bulunan işlevsel bir organımızdır. Ne yazık ki birçoğumuz ellerimize bakım uygulamıyor ve yıpratıyoruz oysaki haftada belki de 2 saatimizi almayacak ufak ve pratik çözümlerle ellerimizi daha zarif, dinç ve bakımlı gösterebiliriz. Öncelikli olarak evde veya başka bir yerde iş yaparken ellerimizi olduğunca temizlik maddelerine temastan uzak tutmalıyız bunun içinde lastik eldiven kullanabilirsiniz. Ellerimizin en büyük düşmanı deterjanlardır, içindeki kimyasal ve katkı maddeleri ellerimizde kalıcı hasarlar bırakabilir. Elimize herhangi bir temizlik ürünü değdikten hemen sonra yıkamalıyız. Kışın soğuk havalarda ellerimize mutlaka eldiven takalım bu sayede ellerimiz kurumamış ve çatlamamış olur. Sık sık ellerimizi yıkamalı temiz tutmalıyız, yıkadıktan hemen sonra iyice kurutun ve kendi el havlunuzu başkalarıyla ortak kullanmaktan kaçının. Elleriniz için nemlendirici kremler kullanın, haftada bir kez elinize yoğun tabaka krem sürün daha sonra vazelin uygulayın ve pamuklu eldiven giyerek bu şekilde birkaç saat bekleyin; bunu gece yatmadan önce yaparsanız sabaha kadar beklemiş olacaksınız. Sabah uyandığınızda elleriniz yumuşacık olacaktır. El üzerine uyguladığınız ince bir parafin tabakası da gözenekleri açmada ve el derinizin hava almasını sağlamaktadır. Ayakaltındaki nasırı gidermek için kullandığımız ponza taşını elimiz içinde kullanabiliriz, bu eldeki ölü derinin atılmasını sağlayacağız ama çok fazla sürtmemeliyiz yoksa ellerimiz tahriş olur. Elleri çok terleyen biri iseniz ellerinizi soğuk suyun altına tutun bu sayede kan dolaşımı hızlanacak ve el terlemesinin önüne geçebileceksiniz. Ellerdeki kahverengi yaşlılık lekelerini önlemekte mümkün; filtreli güneş kremi ve el rengini açan kremler kullanmalısınız. Ayrıca limon el renginizi açacaktır. 2 kaşık bal ile limon suyunu karıştırarak elinize sürün bunu doğal bir yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz.

  • Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

ayak bakımını evde yapmak

Ayak bakımına gelecek olursak, günün her anı vücudun bütün yükünü taşıyan ayaklar sağlıklı ve dinç bir fiziki görünümün baş etkenidir. Günün büyük çoğunluğunu kapalı bir kutu vazifesi gören ayakkabılarda geçirmek ise kaçınılmaz bir gerçek. Biliyorsunuz ki her an içi hava alan ayakkabılar giymek mümkün olmayabiliyor. Öncelikli olarak ayağınızın temiz olması, kokmaması gerekmektedir. Evinize gelip çoraplarınızı çıkardığınız anda ayaklarınızı yıkmanız ilk ve temel önerimdir, ayaklarınızı kurulamanız ama bunu kişisel ayak havlunuzla yapmanız gerekmektir aksi takdirde mantar olabilir. Parmak aralarını iyice kurutmanızda fayda var, ayrıyeten pamuklu çoraplar kullanın ki ayağınız terlediğinde aşırı nem yapmasın bu sayede hem ayak kokusunu önler hem mantar oluşumunu en aza indirir hem de ayakkabınızın ömrünü uzatırsınız. Özellikle spor ayakkabılarınızı mutlaka ince pamuklu çorap giyerek kullanın, her spor ayakkabı içi hava alacak şekilde üretilmez. Ortak sorunumuz olan nasırı da bu önlemleri alarak önleyebiliriz. Çoraplarınızı terlemese de kirlenmese de bir günden fazla kullanmayınız. Çorap ayak sağlığı ve bakımı için çok önemlidir ayrıca çok dar veya çok bol çorapları giymekten kaçının aksi takdirde iki şekilde de ayağınızı tahriş etmiş olursunuz. Ayağınıza losyon ve nemlendirici sürerek masaj uygulayın, ayaklarınızdaki ölü deriler için peeling yapan bakım ürünleri kullanmanızda fayda var. Her banyodan ayak tabanınızı ponza taşı ile temizleyin, ayaklarınızdaki nasır ağrı yapmıyorsa nasırınızdan pedikür yaptırarak kurtulabilirsiniz. Ayak tırnağında batık oluşumunu önlemek için ise doğru şekilde tırnaklarınızı kesmeniz gerekmektedir.

  • Ayakların Kokması Nasıl Önlenir

sürahi su

Eğer ayakları kokan biriyseniz ayak terlemesine karşı ayak pudralarını kullanabilirsiniz bunun dışında ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı koyun her gün bu şekilde 10-15 dakika bekleyin 1 hafta içinde ayak kokunuzdan kurtulmuş olacaksınız. Ayak şişmesi ve burkulmalara karşı ise sağanı doğrayıp içine biraz zeytinyağı ve tuz ekleyerek ağrıyan yere sarın, ağrınız bir süre sonra geçecektir. Yorgun ayaklarınız için ise soğuk taşta yürümek sizi rahatlatacaktır. Soğuk su ayaklara iyi gelir. Bunun dışında ayaklarınızı önce sıcak sonra soğuk su dolu kapta bekletmek ani ısı değişiminden dolayı kan dolaşımını hızlandırıp daha dinç olmasına yardımcı olacaktır. Bir başka öneri olarak ise ayaklarınızı sokacağınız su dolu kabınızın içine karbonat atarak ayaklarınızı bu şekilde dinlendirmenizde size fayda sağlayacaktır.

  • Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı ve Nasıl Yapılır

tırnak bakımları

El ve ayakların doğal mücevheri tırnaklardır, tabi bu tırnakların kendini göstermesi için sağlıklı ve bakımlı olması gerekmektedir. İlk olarak tırnaklarınızın sağlıkla uzaması için besininize dikkat etmeniz gerekmektedir. Güçlü tırnaklar için E vitamini baş faktör diyebilirim, e vitamini olan besinleri kullanıyor fakat hala tırnağınızın güçsüzlüğünden ve kolay kırılmasından şikayet ediyorsanız eczanelerde E vitamini kapsülleri bulunmaktadır bunlar direkt tırnağın üzerine sıvı olarak uygulanır kısa sürede tırnaklarınız olduğundan daha güçlü olurlar. Tırnak üzerinde ki beyaz lekelerin temel sebebi ise Çinko eksikliğidir. Demir ve Çinko eksikliği olmadığı sürece bu lekeler oluşmazlar. Bol bol meyve, sebze, balık ve yumurta yiyerek bu eksikleri giderebilirsiniz. Kalsiyum, B ve C vitamini takviyesi de tırnaklarınızı güçlendirir. Temizlik maddelerine temas, zorunlu eldiven kullanımı, sigara kullanımı, sürekli oje sürülmesi ve ileri yaşa bağlı olarak tırnaklar sararır bunu önlemek için ise tırnaklarınızı limon suyuyla ovalayıp, sütte bekleterek veya maden suyuyla silerek en aza indirmiş olursunuz.

El ve ayak nemlendiricilerini kullanırken tırnak diplerinize ve tırnak etlerinize de sürmeye dikkat edin bu sayede yumuşatarak daha kolay temizler ve kolayca kurtulmuş olursunuz. Tırnaklarınızı sağlıklı büyütmek içinde tırnaklarınızı en doğru biçimde kesmeniz gerekmektedir ayak ve el tırnaklarınız için ayrı tırnak makası kullanıp bunu başkalarıyla paylaşmamanız gerekmektedir, birçok hastalığın buluşması bu ortak kullanımlarla daha çok yaygınlaşıyor.

  • Tırnak Kesmenin Sünneti

dinimizce tırnak kesimi nasıl olmalı

İlk olarak sizlere tırnak kesmenin sünnetinden bahsetmek istiyorum, kişisel bakımımızı yaparken aynı zamanda bir sünneti eda etmek daha hoş bir temizliğe vesile olur neticede temizlik imandan gelir. Peygamber efendimizin (S.A.V) sünnetine göre ilk olarak sağ elin işaret parmağındaki tırnağı kesmek gerekmektedir yine aynı elde orta parmak ikinci, yüzük parmak üçüncü, serçe parmak dördüncü, başparmak beşinci olarak kesilir. Daha sonra sol ele geçilerek serçe parmak altıncı, yüzük parmak yedinci, orta parmak sekizinci, işaret parmağı dokuzuncu ve son olarak başparmak onuncu olarak kesilir. Ayak parmaklarına geçecek olursak ise; sağ ayak serçe parmaktan başlanarak saat yönünün tersine göre sıra sıra kesmek gerekmektedir.

Bu sünnetin kıssası bazı kitaplarda şöyle geçmektedir. ‘Bir gün Peygamber Efendimiz(S.A.V) tırnaklarını sırasıyla keserken bir Yahudi çocuk onu görmüş ve “Tırnaklarını aynı benim babam gibi kesiyorsun.” demişti. Bunun üzerine Allah Resulü Sallallahu Aleyhi Vesellem Efendimiz Yahudilere benzememek için tırnaklarını bu şekilde kesmeye başlamıştır.’

  • Tırnak Nasıl Kesilir

tırnak kesme

Tırnaklarımızın kesme sırasını öğrendiğimize göre gelelim nasıl kesmemiz gerektiğine, tırnaklarımızı yanlış kesersek bir süre sonra tırnak batması denen rahatsızlık başımıza gelebilir bunun için tırnaklarımızı doğru kesmeliyiz. El tırnaklarını keserken yuvarlak ayak tırnaklarını keserken ise düz bir şekilde kesin. Tırnaklarınızı hiçbir zaman derin kesmeyin daima tırnağın bittiği noktadan biraz uzun olmalıdır. Tırnaklarınızı özel günler dışında uzatmayın derim hatta özel günler için uzatmak yerine takma tırnak bile kullanabilirsiniz çünkü tırnak araları mikrobun en kolay yerleştikleri bölgedir.

  • French Oje Sürme Teknikleri

frenc oje blog

Özel günlerinizde düğün, kına, nişan vb. yerlerde tırnakların bakımlı gözükmesi daha çok önemsenir bunun için kısa süreli oje sürüp, french yapabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Oje sürerken fırçasına mümkün olduğunca az oje alın, kalın ojenin kuruması uzun zaman alır ve dağılarak kötü görünüm verir. Ojeyi önce tırnağınızın ortasına, sonra iki kenarına uygulayın. Kenarlara dağılan ojeyi ise kulak çöpünün ucunu asetona batırarak temizleyin. Gelelim gelinlerin ve kokteyllerin vazgeçilmezi bir Fransız klasiği olarak bilinen ama her kadının beğenisine nail olan French’e; öncelikli olarak güzel görünmesi için tırnağınızın hafif uzun ve manikürlü olması gerekmektedir. Gerekli olan malzemeler beyaz oje, ten oje, şeffaf oje (parlatıcı), ve aseton. İlk aşamada tırnağınızın uç uzun olan kısmına beyaz ojeyi sürün fakat aşağı kısımlara çok bulaştırmamaya dikkat edin. Çok açık olursa kuruduktan sonra ikinci bir katı çekebilirsiniz. Kuruduktan sonra kulak çöpünü asetona batırarak uç kısımdaki beyaz ojeye hafif kavis uygulayarak doğal bir görünüm elde etmeye çalışın. Oje tamamen kuruduktan sonra ten rengi ojeyi bütün tırnağınıza sürün bu şekilde doğal bir görüntü oluşacak. Bu katta tamamen kuruduktan sonra son olarak şeffaf ojeyi koruyucu olarak sürünüz buda kuruduktan sonra kendi frenchinizi yapmış olacaksınız. İlk yapımda amatör olsanız da zamanla en iyisini yapacaksınız.

  • Manikür & Pedikür

manikur pedikur

El ve ayak bakımının en uzun süreli ve hanımların üşengeçlik konusunda direttiği olay manikür ve pedikürdür. Bazı hanımlar bu üşengeçliği kuaförde sonlandırsa da bazıları evde kendileri öğrenmeye çalışıyorlar ilk olarak kullandığımız ürünlerin kalitesinden emin olmamız gerekiyor her bakım ürünü satılan yerden ürün alınmaz eğer iyi ve sağlıklı bakım istiyorsanız kaliteden ödün vermemeniz gerekebilir, iyi veya orta dereceleri markaların indirimlerinden faydalanarak da bakım setlerini alabilirsiniz. Manikür setinizin malzemelerinin paslanmaması ve her biri kendi kılıfı içinde olmalıdır. Bu malzemeler; tırnak pensi, tırnak törpüsü, törpüler, krong, et makası, metal partikül törpüsü, parlatıcı, et pensi, tırnak makası. Bunun dışında; pamuk, aseton, krem, manikür havlusu, manikür yastığı, manikür kabı, dezenfekte ilaçları, steril aletinden birkaç tanesinin olmasında fayda var. Pedikür setine gelirsek ise bunu toplu almanızda veya bir uzmanda yaptırmanızda fayda var bu zorlu ve uzun bir uğraştır. Yoksa ayağınızı tahriş edebilirsiniz.

a – ) Manikür Nasıl Yapılır

Manikür yapımına gelirsek: Öncelikle tırnaklardaki oje temizlenir, tırnak diplerine yumuşatıcı krem sürün. Manikür kabına sıcak su doldurun, suyun içine birkaç damla şampuan ve yarım limon suyu ekledikten sonra ellerinizi 3-4 dakika suda bekletin. Daha sonra tırnak dibindeki etleri itin, yüzeyde kalan ölü dokuyu atın. Tırnaklarınızı törpüleyip, ellerinize krem sürerek masaj yapın. Önce tırnak koruyucu sonra oje sürerek manikürünüzü tamamlayın.

b – ) Pedikür Nasıl Yapılmalı

Pedikür yapımı ise: Tırnak diplerine yumuşatmak için krem sürün, ayaklarınızı sıcak su dolu kapta dinlendirin, yumuşamalarını bekleyin. Suyun bitkisel ve güzel kokmasını sağlayacak şeyler atabilirsiniz. Tırnak diplerini iterek ölü dokuyu atın. Tırnaklarınızın üst ve alt kısmını törpüleyin. Krem sürdükten sonra bir kat tırnak güçlendirici sürün. Ponza taşı ile ayaklardaki ölü hücreyi atın.

Evet hanımlar her şeyin başı sağlık bazen farkında olmadığımız bazı uzuvlarımız bile bakıma muhtaç. Bedenimizi her an dinç ve diri tutmak bizim elimizde. Bu verdiğim bilgiler dışında el egzersizleri ve düzenli yürüyüşte hareket kabiliyetinde zorlanmamanız için gerekli. Unutmayalım ki sağlık birazda bizim uğraşımız doğrultusunda iyiye gider. Ve daimi bakım sağlıklı yaşamı beraberinde getirir.

İnternet ortamında yaptığım el ve ayak bakımı için tavsiyelerel ve ayak bakımı için pratik öneriler, el ve ayak bakımı hakkında bilgi, el ve ayak bakımı nasıl yapılır şeklinde yaptığım aramalar sonucu detaylı bir kaynağın olmadığını farkettim. Bu yüzden sizlere tamamen bildiklerimden yola çıkarak geniş bir el ve ayak bakımı arşivi hazırlamak istedim. Umarım biz güzel bayanlara faydalı olur.

Editör: İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir