En Çok Sevilen 10 Türk Yemeği

Categories Yemek TarifleriPosted on

Türklerin yemeğe olan düşkünlüğünü bilmeyen yoktur. Bugün sizler için türk mutfağı içinden bir sıralama yapıp en çok sevilen türk yemekleri arasından ilk 10 listesini yazacağız. Merak edenler için uzun araştırmadan sonra sevilme sırasına göre bu listeyi yaptık.

türk yemekleri

Bu seferlik sadece ara yemek çeşidi olarak sıraladık daha sonra sizlere en çok sevilen tatlı türlerini de anlatacağız.

Lahmacun

lahmacun

Lahmacun türklerin hem yöresel bir lezzeti olduğundan dolayı en çok sevilen yemeklerin başında gelir. Lahmacun ve ayran ikilisini bir arada daha hesaplı bir şekilde alabilir hem doyar hem de az para ödemiş olursunuz. Lahmacunu evimizde yapmak istersek sizler için basit bir lahmacun tarifi hazırladık. Denemeye değer :)

Balık ekmek

balık ekmek

Balık ekmek İstanbul Avrupa yakasındaki Karaköy ve Eminönü’nün gidince yenmeden kesinlikle dönülmeyen yiyeceklerinden biridir. Türklerin sevdiği lezzetlerden biri olan balık ekmek Avrupa yakasında turistler tarafından da oldukça sevilmeye başlanmıştır.

Mantı

mantı

Mantı yoğurtlu ve biber soslu olarak yine sevilen Türk denince akla gelen yemeklerin başında gelmektedir. Sadece mantı yapmak için özel yerler açıp bu lezzeti en güzel şekilde sevenleri ile paylaşan insanlar bile vardır.

Köfte

köfte

Köfteyi genel olarak tüm yemeklerde kullanabiliriz.  Biz Türkler köfteyi gördüğümüz tüm yemeklerde severiz. Tek olarak köfte patates kızartması ise çocuklarımız için birer ödüldür:)

Tavuklu ve nohutlu pilav

tavuklu nohutlu pilav

Genelde mevlütler de de karşımıza çıkan tavuklu yada nohutlu pilav akşamları eve dönerken küçük arabacılar alınan pilavlar da aynı tada sahip en çok sevilen lezzetlerimizden biridir.

Kısır

kısır yemeği

Kadınların toplanıp gün yaptıklarında sofralarında yoksa ayıplanan gözlerle bakıldığı bir tabak dolusu hiç kilo aldırmadan yedirdiği yiyeceklerden biride kısırdır.

Patates salatası

patates salatası

Aynı şey patates salatası içinde diyebiliriz. Genelde yemeklerimizin yanına en çok sevdiğimiz meze türü farklı soslarla süslenen salata türüdür.

Karnıyarık

karnıyarık

Yapılması zor ama en çok sevilen yiyeceklerden biridir. Bir restoran da gördüğümüzde ilk önce tercih ettiğimiz yiyeceklerdendir.

Börek

börek

Genelde Türk kadınlarının maharetli ellerinin bir numaralı yemeğidir. Her türlü içlisini yapılabilir.

Menemen

menemen

Kahvaltılarımız en sevilen tatlarından olan menemen genelde Türklerin sofralarından eksik olmaz. Sadece kahvaltıda bir menemen ile bile doyabiliriz. Bir faklı çeşidi de bulunmaktadır.

En çok sevilen 10 Türk yemeğinden bahsettik. Eminiz şimdiden sizinde karnınız acıkmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir