Ergenler İle Nasıl İletişim Kurmalı ve Konuşulmalı?

Categories Çocuk ve Bebek GelişimiPosted on

Her anne baba için çocukları ile çatışma yaşamaktan korktuğu ve gerçekten onları anlamakta zorluk çektiği dönem ergenlik dönemidir. Her genç kız ve genç erkek bu ergenlik döneminde vücudunda birçok değişim ile karşılaşmaktadır. Gerek psikolojik gerek fizyolojik anlamda onları değerlendirmek ve neler hissettiklerini düşünmek önemlidir. Bunun için de ergenlerle iletişim konusunda bilgilenmek çok önemlidir.Ergenlerle nasıl konuşmalı ve nasıl davranmalı bilmek gerek. İster ailenizde ister çevrenizde olsun her genç için nelerin önemli olduğunu bilmeniz de onlarla konuşurken sizlere yardımcı olacaktır.

Ergenler Konuşmaktan Uzaklaşır

Ergen olan her genç bir süreden sonra ailesi ile anlaşamaz ve iletişim kopukluğu yaşar. Onları beğenmemeye ve kendilerini anlamadıklarını düşünmeye başlarlar. Kendi eviniz içinde de bir ergen ile iletişim sorunu yaşıyorsanız konunun uzmanlarından destek almalısınız. İlk olarak onlar ile buyurucu ya da öğütleyici tarzda konuşmaktan vazgeçmelisiniz. Bunun yerine neden konuşmak istemediklerini onlara sorabilirsiniz. Rehber aile konumunda olmanız son derece önemlidir. Hem de gençlerin bu dönemi daha az sorunla geçirmelerine yardımcı olacaktır. Konuşmayı kesen ergenler, bir süre sonra ailesi tarafından anlaşılmaz ise hayattan kendini soyutlayabilir. Bu tehlikeden kaçınmak için onları anlayışlı olarak dinleyip konuşmalarına izin vermelisiniz.

Denemekten Korkmayın, Onlara Örnek Olun

Her zaman hayat içinde yeni tecrübeler kazanabilmek için denemeler yapmalısınız. Bunun için de denemekten korkmamak ve her şeyi denemeniz gerekir. Gençler için de bu dönemde her zaman yeni şeyler denemek önemlidir ve siz de onların bu isteklerine engel olmamalısınız. Beraber yeni tecrübeler kazanmanız da önemlidir. Güzel anılar biriktirmek için ilk olarak onu anlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Zaman içinde ne kadar çok geliştiklerini gördüğünüzde örnek olmanın önemini daha da iyi anlayacaksınız.

Kulaklarınızı Açın

Herkesin çocuklar ile iletişiminde yapmış olduğu en büyük hata çocuklarını dinlememesidir. Özellikle de ergen çocuklar ile iletişimde onları dinlemek ve fikirlerine saygı duyabilmek son derece önemlidir. Yorgunluk, iş, saat, mekan konusundaki bahanelerinizi artık kullanmayın ve mutlaka onları dinlemenin bir yolunu bulun. Ne kadar çok anlatırlarsa o kadar çok iyi bir gelecekleri olacaktır. Ergen çocuklarınız üzerinde tavsiyelerimizin işe yarayacağını umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir