Evde Tavşan Nasıl Beslenir?

Categories HayvanlarPosted on

Evde tavşan nasıl beslenir? Eğer evde hayvan beslemek isterseniz size önerim tavşanlardan olacaktır. Evde tavşan nasıl beslenir? Bakımı nasıl olur en merak ettiğiniz noktalara değinerek anlatacağım.

 tavşan bakımı

Öncelikle hayvanlar arasında kedi köpek en samimi gelen oyun isteyen eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz hayvanlar arasındadır. Ama biraz titizlik takıntınız var ise uygun olmaya bilir. Kuş ve balığıda kucaklayıp sevmediğiniz için ben tavşan beslemekten yanayım.

Yavru tavşan fiyatları ne kadar?

yavru tavşan nasıl bakılır

Eğer bir tavşan alacak iseniz ya  2 adet almalısınız yada ona gerektiği ilgiyi göstermelisiniz. Balkonda yada kafeste besleyebilirsiniz. Ufak yavru olarak almanız size alışması için en iyi yol olacaktır. Fiyatlarını merak ederseniz yavru tavşanları petshopdan 25 ile 50 TL fiyatları arasında satın alabilirsiniz.

Tavşan kafesi nasıl olmalı

tavşan nasıl beslenir

Tavşanlar yavru iken biraz daha ufak kafes kullanabilirsiniz ama büyüyünce kesinlikle boyutlarına göre gezip oynayabileceği tavşan kafesi almalı yada kendiniz yapabilirsiniz. Bir sonraki yazılarımızda size kolay kafes yapımından bahsedeceğim.

Kafesin içine değinirsek, suluk olarak bir kap yerine tavşana özel bilyeli suluk almanızda fayda var çünkü bu yaramazlar belli saatlerde gerçekten çok hareketli olup her şeyi yerinden oynatabiliyor. Yemlik olarak isterseniz demirli yemliklerde var asılabilen ama bir kaba koymanız da çok sorun olmaz çünkü devirseler de kuru yemleri yerden yiyebilirler. Son olarak kafesin altına talaş koyarak kokusunu daha aza indirebilirisiniz. Zaten sık sık altını değiştirdiğiniz de koku sorunu olmadığını anlayacaksınız. Tavşanlar hayvanlar arasında en tatlı ve temiz hayvanlardan biridir.

Tavşan nasıl beslenir, yavru tavşan ne yer?

Ot obur olarak beslenen tavşanlar yavru iken beslenmesine çok dikkat etmeliyiz. İsal yüzünden ölen tavşan sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden kuru yonca ve  kuru tavşan maması vererek beslemeniz daha iyi olacaktır. 3 aya kadar bu şekilde beslemelisiniz. 3 aydan sonra  yeşillik verebilirsiniz.  3 aydan önce arada çok fazla olmamak kaydıyla patates kabuğu, ayva yaprağı verebilirsiniz.

İlerde yeşillikler vererek çok tatlı yemek yeme şekillerine şahit olabilirsiniz. Hatta ilerleyen vakitlerde çekirdek mısır gibi yiyeceklerde verebilirsiniz.

Tavşanlar ile geçirdiğiniz vakitler sizin huzur dolmanıza neden olacaktır. Daha aklınızda tavşanlar ile ilgili bir çok soru olduğunu biliyoruz ilerleyen yazılarımızda daha detaylı anlatmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir