Evde Yoğurt Yapımı Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Categories Yemek TarifleriPosted on

Evde Yoğurt Yapımı Yoğurt Nasıl Mayalanır?Artık yeni nesilde yavaş yavaş dışarıdan alınan yoğurtlar yerine evde yapılmış yoğurtların tadına varmış durumdadır.  Peki evde yoğurt yapımı nasıl olur? Yoğurt nasıl mayalanır? Bilmeyenler için en ince ayrıntısına kadar yoğurt nasıl yapılır anlatacağım. Bol kaymağı ile dillere destan yoğurdu artık marketlerden almayı bırakıp bu tadı eviniz de yapmaya başlayacaksınız.

Evde yoğurt yapımı için gerekli malzemeler

  1. İki kilo süt isteğe göre değişebilir.
  2. 2 kaşık Maya

Sadece süt ve maya ile masrafsız yapabileceğiniz ev yoğurdu diğer yoğurtlardan vazgeçmenizi sağlayacak.

yoğurt nasıl mayalanır

Öncelikle yoğurdu yapmadan önce sütünden birazcık bahsetmek istiyorum . Yoğurt yaparken kesinlikle hazır kutulardaki sütlerden almamalıyız. Bunun yerine günlük sütler ya da dışarıda satılan tabii ki güvendiğimiz yerden alabileceğiniz günlük inek sütlerinden temin etmelisiniz. Mayasını seçerken de günlük süt yada inek sütü ile yapmaya çalıştığınız bir yoğurda maya olarak kesinlikle hazır yoğurt kullanmamalısınız. Bunun yerine yoğurduğunuz bitmeden önce birkaç kaşık dibinden ayırıp bir dahaki yoğurt için Maya olarak kullanmanız en mantıklı olandır. Eğer dışarıdan süt alıyor iseniz maya’yı hazır olarak yanında veren satıcılarda bulunmaktadır. Şimdi gelelim Evde yoğurt nasıl yapılır?

Yapılışı

  • Dışarıdan aldığımız sütü gelince bir tencereye boşaltıp ocakta kaynayana kadar pişirelim. Kaynamaya başlayınca bir kaşık ile karıştırarak birazcık daha kaynamasını sağlayalım. Eğer karıştırmaz isek sütün taşması söz konusu olabilir.
  • Daha Sonra tencereye alıp yer olmamak üzere yüksekte bir yere mayalayacağınız alana getirin.
  • Küçük serçe parmağınız ile ısısını ölçmeliyiz. Serçe parmağınızı ufaktan sütün içine sokarak biraz bekleyin ufak bir ısırık gibi his aldığınız zaman yoğurdunuz mayalanmaya hazır sıcaklıkta demektir.
  • Daha sonra mayanızı alıp ufak bir kapta kaşık ile çırpıp birkaç kaşık da süt ekleyip sulu kıvama getirin
  • Daha sonra hazırladığımız kaseyi sütün orta kısmından boşaltalım.
  • Sütün üstündeki kaymağı bozmadan mayanın karışması için kaşık ile birazcık karıştıralım.
  • Son olarak da kapağını kapatıp bir battaniye ya da havlu ile tencereye sıkıca alttan üste gelecek şekilde kaplayalım.

Tüm bu işlemlerin sonunda üç dört saat sonra baktığınızda yoğurduğunuz istediğiniz kıvamda olacaktır. Bazen ısıyı tutturamadığınız için daha sulu ya da ekşi gibi tatlara ulaşabilirsiniz. Evde yoğurt yapımı ne kadar çok kolay gözükse de bazen tutmadığında pes etmememiz gerekir. Ailemiz ve Kendimiz için en sağlıklı yöntem evde yoğurdu kendimizin yapmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir