Ferace Nasıl Olmalıdır ve Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Categories ModaPosted on

Kadın tesettür giyiminin vazgeçilmezi Feracenin özellikleri, faydaları, model çeşitleri ve kumaşları hakkında bilgi vereceğim.

Feracenin Özellikleri; 

modaselvim yeşil feracesi

Tesettüre girdiğinizde İslami açıdan kadın vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmelidir. Tesettürlü bayanlar için de kurtarıcı bir kıyafet olan ferace kişinin kendisini rahat hissetmesini sağlar. Çünkü bütün olarak vücut hatlarımızı kapatır. İslamiyet’te cilbab olarak geçen ferace vücut hatlarını kapatmaya yarar. Cilbabın fıkıh kitaplarında dış örtü olarak geçtiği bilinir ve çarşaf ile kati suretle aynı değildir. Feracenin mantodan farkı geniş yakalarının olmaması ve daha uzun olmasıdır. Genellikle düz ve sade olanları yangındır.

Feracenin Faydaları;

mavi ferace

Bir dış giyim parçası olan ferace örtünmek ihtiyacı olan kişiler açısından vücut hatlarının belli olmasını engellediği için kişinin daha rahat hareket edebilmesini sağlar. Ayrıca tek tip ve uzun olduğu için üstüne altına ne giyeceğim derdine de bir son verir. Doğru kumaş seçimi ve doğru dikiş ile şık güzel bir elbise gibi de düşünülebilir. İslamiyet’ten konulan yasakların kişiye ve topluma faydalarının bulunduğu düşünülürse ferace giymenin de kişiye ve topluma faydası olduğu düşünülebilir.

Ferace Kumaş Çeşitleri;

lazer kesim ferace

Gençler arasında renkli kumaş kullanımı olmasına karın orta yaş ve dikkat çekmek istemeyenler için genelde siyah renk ferace tercih edilir.  Ferace kumaşları sıradan kumaşlar değildir. Dünyada sadece 3-4 ülkenin üretebildiği kumaşlardır. Mitsubishi firmasının alt kolu olan dünyaca ünlü kumaş üreticisi Saloon markası bilinen ilk yeni nesil ferace kumaş üreticisidir. 1 m2 si 180 ile 230 gram arasında değişen ithal ferace kumaşlarının en önemli özellikleri serin tutması, kolay buruşmaması, yıkandığında ütü gerektirmemesi, dayanıklı oluşu, şık ve dökümlü oluşları, yıkarken kir tutmaması ve renk dayanıklılıklarının yüksek olmasıdır.

Likralı ferace kumaşları dokusunda ve örmesinde süper elastik lifler kullanılmaktadır. Yüksek talep nedeni ile ferace kumaşı Kore ve Endonezya’da da üretilmeye başlanmıştır. Çamaşır suları ferace kumaşlarının rengini ve yapısını bozacağı için kullanılmamalıdır. Çamaşır makinasında 40 derecenin üzerinde yıkanmayan kumaşlardır.

Ferace Model Çeşitleri;

pul payetli ferace modeli

Pullu aksesuarlı renkli modelleri, baskılı, taş basımlı, nakış dokumalı modelleri ile karşımıza çıkmakta olan feraceyi zevkinize göre kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir