Fırında Patates Kızartması Yapılışı

Categories Yemek TarifleriPosted on

Bu tarifimizde sizlere fırında papates kızartması tarifi, yapılışı, nasıl yapılır ve pratik lezzet önerileri vereceğiz.

fırında yapılacak patates kızartması
fırında yapılacak patates kızartması

Patates çocuklar tarafından ve yetişkinler tarafından en fazla sevilen sebzelerin arasındadır. Patatesin içerisinde bulunan demir ve yararlı karbonhidratın vücuda oldukça fazla yararı vardır. Fakat patates yağ içerisinde kızartılarak pişirildiğinde hem vitaminler ölür hem de patates kalori bakımından neredeyse üç misline katlanmaktadır.

Ailesinin sağlığına dikkat eden kadınlar yemek pişirirlerken yemeği ne kadar sağlıklı hale getirmek istedikleri bilinmektedir. Patates yemenin en sağlıklı yolu uzman doktorlar tarafından ya yemeklerin içinde ya da haşlanarak yenmesidir. Fakat çocukların çok da sevmediği patates haşlaması sağlıklı bir şekilde nasıl kızartılır?

Fırında Patates Kızartmasının Tarifi

  • 5 tane büyük patatesi çok küçük küpler halinde doğrayınız.

  • Daha sonra üzerine tuz ve 3 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ilave ederek karıştırınız.

  • Bu karışımı tepsinizin içine serdiğiniz yağlı fırın kâğıdı üzerine yayarak fırında 40 dakika civarında 200 derecede kızarana kadar pişiriniz.

Fırın ayarlarının bazılarının birbirine uymadığını biliyoruz. Ne kadar kızardığına ara ara bakarak gözlem altında tuttuğunuzda iyi bir sonuç alacağınızı bilmelisiniz. Tam kızarmış bir kıvamda iken çıkartarak sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Yemeklerin Yanında

En fazla et yemekleri ve tavuk yemeklerinin yanında yapmanız tavuğa ve ete lezzet katmanıza sebep olacaktır. Sade olarak da sunum yapabileceğiniz bu fırında patates kızartmasını hem yapmak basit hem de kızartma yapma zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Patateslerinizin kalorisini oldukça azalttığınız bu yöntemi diyet yapan kişilerin gün içinde tüketmelerin hiçbir şekilde sakınca yoktur. Aslında diyabet hastalarına patates yasaktır fakat bu şekilde kızartıldığında diyabet hastaları bile bir miktar patates yiyebilir. Patatesin içerdiği nişasta ve karbonhidrat yüzünden ölçüyü kaçırmamak da önemlidir.

Patlıcan Ve Biber Kızartması

Patateste denediğiniz fırında patates kızartması yöntemini kolaylıkla biber ve patlıcanda da deneyebilirsiniz. Hem mutfakta işinizi kısaltacak bir yemek pişirme yöntemi olan fırında kızartma yöntemi sebzelerinizin kalorisini düşürerek fazla kilo almanızı da engelleyecektir.

Patlıcan ve biber de aynen patateste uyguladığımız gibi küp küp doğranarak yağlı kağıt üzerine yayılmalı ve bu şekilde pişirilmelidir. Fakat biber ve patlıcanın pişme süresi kesinlikle patatesten az tutulmalıdır. Çünkü patatesten daha yumuşak sebze oldukları için çok daha kısa zamanda bu sebzeler pişecektir. Fırında patates tarifi konumuz burada bitiyor. Hepinize afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir