Fransa’da Tesettür Mayosu Yasaklandı!

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Son zamanlarda bir haftadır gündemde olan tesettür mayosuna yasak uygulayan bölgelere bugün başka bir bölgede eklendi. Tasvip etmeden kınadığımız bu düşüncenin detaylarını şimdi sizler ile paylaşacağız.

Dört gün öncesine kadar Fransa’nın Cannes belediyesinde yapılan açıklamayla plaj ve havuzlarda tesettür mayo giyilmesi yasaklanmıştı. Ülkede çıkan terör eylemleri saldırıları dolayısı ile dini bir içerik taşıdığı düşüncesinde olan Fransız belediyesi tesettür mayonun tüm plajlarda ve havuzlarda yasaklandığını bildirmiştir.

Tesettür Mayo Krizi Büyüyor…

fransa tesettür mayosu

Olayların ilk başlangıcı Marsilya bölgesinde bir yüzme havuzunu bir günlüğüne topluca kiralayan 13 kişi havuzda erkek eğitimcilerin olduğunu söyleyerek bayanların bikini ile gelinmemesinin daha uygun olacağını bildirmiştir. Daha sonradan bölge etkinliği güvenlik açısından iptal ettiğini bildirmiş bunun üzerine etkinliği düzenleyen grup etkinliğin yapılacağı yerden tehdit içerin bildiriler aldığı gerekçesiyle şikâyet de bulunmuştur.

3. Bölgede De Yasaklandı…

tesettürlü mayo

Son olarak Bastia bölgesinde 15 ağustostan itibaren geçerli olan yasak tesettürün mayonun giyilmesinin yasak olmasıydı. Bastia bölgesinde yaşanan olayda Müslüman kökenli bir grubun tesettür mayo ile denize girerken diğer bir turist grubun Müslüman kadınların tesettür mayolu resimlerini çekmesiyle yaşanan olaylar dolayısı ile yasaklandığı açıklanmıştır. Yaşanan olayda 5 kişinin yaralandığı da belirtilmiştir.

Hijyenik Nedenlerden Yasaklanmış.

tesettür mayosu giyen kadınlar

Belediye yasağın nedeninin hijyenik nedenlerden dolayı olduğunu açıklamıştır. Bu düşünceleri ne kadar gülünç olduğunu düşünsek de sizler ile paylaşmak istedik. Tesettür mayonun bayanların her yerini örttüğünden dolayı hijyen açısından yasakladıklarını bildirdiler.

Fransa’daki İslamofobi Derneği üyelerinin karşıtı olan başka bir dernek nice mahkemelerine yasakla ilgili itirazda bulunmuştur. Fransa mahkemeleri itirazı reddederek dini düşünceleri teşvik ettiğini öne sürerek tesettür mayo yasağının uygulanmasına karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir