Genital Akıntı Sebepleri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bugün ki konumuzda bayanların hassas olmaları gereken genital akıntı sebeplerini ve genital akıntı nasıl önlenir bahsedeceğiz. Kadınların genelde her zaman rahatsız oldukları bu olay bazı durumlarda önlenebilmektedir. Genital akıntı nedir ve çeşitleri nelerdir merak edenler için detaylı bir yazı oluşturmaya çalışacağız.

Genital Akıntı Nedir? Vajinal akıntı olarak da anılan genital akıntı aslında mukoza yapısının oluşturduğu sağlıdan dolayı vücutta dışarı atılan akıntılardır. Gözde akıntı burunda akıntı bunlarda aynı çeşit örnekleri denilebilir. Bazen hastalık belirtisi yaratan bu akıntılar bazen de sorunsuz genel akıntılar olarak da adlandırılabilir.

kadında genital sıvı akıntısı

Genital Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Kadınlarda akıntılar 2 tür olarak bilinmektedir.

  • Fizyolojik akıntılar
  • Patolojik akıntılar

Fizyolojik akıntılar genelde ergenlik dönemine giren tüm kadınlarda sıkça rastlanan akıntı türüdür. Bu tür akıntılar vajina açısından da sağlıklı bir akıntı tipidir. Genital bölgedeki kuruma riskini ortadan kaldırır. Hamilelik döneminde bu akıntılar daha da çoğalıp rahatsız edecek duruma kadar gelebilir.

Patolojik akıntılar ise anormal akıntı olarak adlandırılmaktadır. Hastalık habercisidirler. Daha kötü kokulu ve farklı renklerde karşımıza çıkabilirler. Genelde rahim iltihabında daha fazla görünmektedir.

Genital Akıntı Renkleri

Genital akıntılar karşımıza değişik şekilde çıkabilir. Bazen yeşil ya da sarı renkli bazen beyaz peynir biçiminde akıntılar olabilir. Yâda kanlı et suyu şeklinde akıntılarda karşınıza çıkabilir. Kanlı olan akıntı çeşitlerinde kesinlikle doktora göstermenizi tavsiye etmekteyiz. Şeffaf ve kokusuz olan akıntılar ise tamamen endişelenilmemesi gereken akıntılardandır.

Vajinal Akıntıyı Azaltma ve Önleme Yolları

  • Tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Banyodan sonra temiz havlu ile iyice genital bölge kurulanmalıdır.
  • Parfümlü ped veya ilişki sırasında parfüm etkili prezervatifler kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Havuz ya da denizden sonra mayonuzun üzeriniz de kurumamasına dikkat edin. Klorlu su akıntıyı çoğalttığından üzerinizde kuruması sağılınız açısından daha zararlı olur.
  • Dar pantolon var sıkı çamaşırları giymeyin.

Genital akıntı sebepleri nelerdir ve nasıl önlenir yazımız ile kendi kendinizin vücut sorunlarına yardımcı olabilirsiniz. Kendinizi rahatsız hissettiniz tüm akıntılarda doktorunuza başvurmayı unutmayınız. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir