Güllacın Tarifi, Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır?

Categories Yemek TarifleriPosted on

Ramazan ayının sofralarının en güzel en çok tercih edilen tatlılarından olan güllacı bilmeyen yoktur. Şimdi marifetli hanımlara güllaç nasıl yapılır? En güzel güllaç tarifi nasıl olur anlatacağız.

Fazla zahmet gerektirmeyen biraz beceri gerektiren güllaç ramazan ayının son 10 gününde sizlerinde sofrasını süsleyecek. Şimdi tarifimizi anlatmaya geçelim.

Güllaç Malzemeleri Nelerdir?

gullac

  • 10 adet güllaç yaprağı
  • 2 litre süt
  • 2 bardak toz şeker
  • Çekilmiş ceviz içi
  • Gülsuyu

Genelde gülsuyu isteğe göre değişebilir. Kullanmak istemezseniz eklemeyebilirsiniz.

Üzerinin Süsleri İçin;

güllaç yapımındaki malzemeler

  • Nar taneleri
  • Ceviz

Geniş bir tencere seçimi yapın. Tencerenin içine sütü ve şekeri ekleyin. Karıştırarak içindeki şekerin erimesini sağlayınız. Daha sütü biraz soğumaya bırakalım. Eğer sütü çok kaynar şekilde dökerseniz ağzınızda dağılan tadı bulamazsınız. Bu işlem diğer tatlılar içinde geçerlidir. Şerbetli tatlılarda aynı şekilde biraz ılıkken şerbet dökülmelidir.

Daha sonra tepsimize güllaç yapraklarını yerleştirmeye başlayalım. Güllaç yapraklarının parlak olan kısmını ilk önce en üste gelecek şekilde döşüyoruz. Daha sonra ılıyan sütü alarak 2 kepçe alıp tepside kuru yer kalmayacak şekilde hepsine döküyoruz.

10 kat olan güllaç yaprağının 5 katında bu işlemi tekrarlayın. Daha sonra çekilmiş ceviz içini 5. Katın arasına eşit miktarda dökelim. Diğer 5 güllaç yaprağını da aynı şekilde serip üzerine sütü dökelim.

Gül suyu eklemek isteyenler son bir süt bardağını ayırmalısınız. Bu süt bardağının içine biraz gülsuyu ekleyerek son süt bardağını da bu şekilde tatlımızın üstüne gezdirelim.

Daha sonra tatlıyı buzdolabına yerleştirelim. Tatlının buzdolabında bekleme süreci olduğundan iftar soflarına tatlıyı hazırlarken biraz erkenden hazırlamanız dolaktaki bekleme süresini hesaplamanız gerekmektedir.

Tatlınız 2 veya 3 saat bekledikten sonra nar tanelerini tepsinin üzerine dağılacak şekilde dizelim. İsterseniz cevizde ekleyebilir tatlınızı süsleyebilirsiniz.

1 Porsiyon Güllaç Kaç Kaloridir?

güllaç tatlısı

Severek yediğimiz güllaç tatlısı 232 kalori yapmaktadır. Ramazan ayında yenen sütlü tatlılar serbetli tatlılara göre daha iyidir. Sütlü tatlıları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir