Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Categories Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Genellikte yaz aylarından izi kalan güneş lekeleri nasıl geçer? Güneş lekelerinin tadavi ve korunma yöntemleri nelerdir?

güneş lekesi tedavisi
güneş lekesi tedavisi

Yaz ayından yeni çıkmış olmamıza rağmen halen güneşin etkilerinden dolayı cildimizde güneş lekeleri olabilmektedir. Bir müddet sonra müdahale edilmediği zaman cilt lekelerine kadar gidebilen bu sorunların önüne geçebilmek için doğal tedavi yöntemleri ile sorunların önüne geçebilirsiniz. Özellikle yüz bölgesindeki lekeler oldukça can sıkıcı bir durumdur. Cilt lekesi olarak tanımlanan güneş lekeleri kahverengi pigmentlerden oluşan güneş ışını izleridir. Aslında bir tehlike unsuru olarak görülebilecek olan bu lekeler deride belirgin şekilde görülmektedir. Hassas bir cilde sahip olanların bu lekeler ile karşılaşması daha büyük bir ihtimaldir. Açık tenli olan bayanlarda ve erkeklerde de bu oran daha yüksek olmaktadır. Kollar, göğüs ve yüz bölgesi güneşi en çok alan alanlar olduğu için lekelerin buralarda yoğunlaştığına da şahit olabiliriz.

Güneş Lekesi Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Geçer?

İlk olarak bu konuda bir uzman ile görüşmeniz gerekmekte ve gerekli olan her tahlilin yapılmasına olanak tanımalısınız. Kontrollü olarak bu lekelerin önüne geçebilmek önemlidir. Hemen ilk etapta güneş lekelerinin hangi katmanda olduğu ve deriyi nasıl etkilediği üzerinde durulmaktadır. Deride bulunduğu yere göre tedavi uygulanacaktır. Bu lekelerin yok olmasına uygulanan tedavi yöntemlerinin başında peeling uygulaması gelmektedir.

Üst tabakada da olsa alt tabakada da olsa mutlaka doktor eşliğinde bu kontrollerin yapılması ve tedavinin uygulanması mümkündür. Peeling mutlaka bir uzman tarafından cildinize uygulanmalıdır. Çünkü kontrollü olarak uygulanmadığı zaman kimyasal maddeler sebebi ile cildinize ve vücudunuza daha büyük zararlar verebilir.

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Öğle saatleri güneş ışınlarının dik geldiği ve insan derisine en çok zarar dokunduğu zamanlardır. Hem cilt lekesi

güneş kremi
güneş kremi

hem de havale gibi hastalıkların oluşumu hep bu saatlerde olmaktadır. Bunun yanında zararlı ışınlar sebebi ile cilt kanseri riski bile sizi bulabilir.

  1. Güneşe çıkmadan hemen önce mutlaka güneş kremi sürmelisiniz.

  2. Aynı zamanda güneşlenmek istediğiniz zaman da yanınızda mutlaka yine fazladan bir şapka ve krem bulundurmalısınız.

  3. Gerekirse güneşlenmek için akşamüzeri saatlerini takip ediniz.

  4. Üstelik krem seçiminde de yüksek faktörlü olan kremleri tercih etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

  5. Yaz ayından sonra cildinizde leke kaldığını görürseniz ihmal etmeden hekime danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir