Hamilelikte Beslenme İçin Altın Öneriler

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

İyi bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek demek. Onun için hamilelikte beslenme nasıl yapılır, neler yemeli ve nelerden uzak durmalıyız bilmemiz gerek.

Hamilelikte anne ne kadar kendisine dikkat eder ve hamilelik kurallarına uyarsa o kadar rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirir. Hamilelikten sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmanın kuralı da iyi bir hamilelik geçirmektir. İyi bir hamilelik geçirmek için gerekli olan kurallar nelerdir?

Bebeğinizi İyi Beslemek İçin Az Yiyin Sık Beslenin

Hamile iken hem bebeğin sağlığını kontrol altına almak hem de annenin sağlığının iyi olması için tüketilen besinlerin kalitesine ve miktarına iyi bakılmalıdır. Çok fazla yenen yemekler karnınızdaki bebeğe yük olabileceği gibi, sizin de kilo almanıza sebep olacak hem ağır hareket etmek zorunda kalacaksınız hem de bebeğiniz doğduktan sonra kilolarınızın kalma ihtimali olacak. Bu yüzden hem kendiniz hem de bebeğiniz için azar azar fakat sık sık yemeyi tercih ediniz.

Demir Desteği Almak Önemlidir

Sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir anne için demir eksikliği olmaması gereken rahatsızlıklardan birisidir. Doktor kontrolüne gittiğinizde mutlaka kan sayımına bakılmasını sağlayınız. Ve daha sonra demir eksikliğiniz çıkarsa demir ilaçları kullanmaktan kesinlikle çekinmeyiniz. Çünkü demir bebeğin hem zekası hem de beden ve kemik gelişimi için önemlidir. Sizin güçsüz düşmemeniz için de en önemli kan değerlerinden birisidir.

Hamilelikte Sigaradan Kesinlikle Uzak Durun

hamileyken sigara içmeyin
hamileyken sigara içmeyin

Sigara içildiğinde öldürücü etkiye sahiptir. Bu artık çağımızda herkes tarafından bilinmektedir. Bazı annelerin hamile iken içtiklerini biliyoruz. Fakat sizin için zararlı olan bu sigara, bebek için on kat daha zararlıdır. Eğer sigara içmeye devam ederseniz bebeğiniz astımlı, beden ve zeka özürlü doğabilir. Bebeğinize kötü bir anne olmak istemiyorsanız eğer sigara kullanıyorsanız hamile kalmadan sigarayı bırakmanız hem sizin hem de bebeğiniz için iyi olacaktır.

Strese Girmeyin

Siz hamileyken bebek siz ne yerseniz onu yer siz ne içerseniz onu içer ve siz ne hissederseniz bebek de onu hisseder. Yani sizin keyifli olduğunuz hallerde bebeğiniz keyifli, öfkeli olduğunuz zamanlarda öfkeli ve stresli olduğunuz sıralarda da bebeğiniz streslidir. Fazla stres size iyi gelmediği gibi bebeğinize de gelmeyecektir. Bu yüzden hamilelikte fazla strese girmeyiniz.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Yapılamaması Gereken Şeyler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir