Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Hamile bayanların aklına en sık gelen  sorulara cevap vermeye çalışacağız. Hamilelikte neler yapılmalı, neler yapılmamalı, hangi besinler tüketilmeli, hangileri tüketilmemeli gibi daha birçok soru hamile bayanların aklına gelen sorulardır. Bu sorular cevap aramakla birlikte hamile bayanlara önerilerimiz olacak.

hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir;

  • Anne adayları asla yemek seçmemelidir. Doktor tavsiyesi ve hamilelikte gerçekten bebeğe faydası olduğunu düşündüğü besinlerden yeteri kadar tüketmelidir. Hamile bir bayanın yediği kanına karışarak bebek ile arasındaki bağ olan kordondan çocuğa geçecektir. Böylece anne ne yiyorsa çocuk da onu yemektedir.
  • Anne adayları sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları hamilelik döneminde bırakmalıdır. Çocuk annenin psikolojik, biyolojik ve fizyolojik olarak benzeri özellikler barındırır. Yani annenin zararlı alışkanlığı çocuğun sağlığını kötü yönde etkilemektedir. Hamile bayanlar sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Birçok beyin fonksiyonu hasarı hamilelikte sigara vealkol kullanımının etkisinden ortaya çıkmaktadır. Anne ve babalar bilmeyerek hayatlarının en büyük hatasını yapmakta ruhsal ve zeka yönünden problemli çocuklar dünyaya getirebilmektedir.
  • Hamile bayanların uzak durması gereken ortamlar ve içinde bulunması gereken ortamlar da bulunmaktadır. Bu ortamlardan huzurlu ve güvenli bir aile ortamını ele alabiliriz. Bir bebeği annenin psikoloji etkileyeceği için anne güvenli ve huzurlu bir aile ortamında çocuğunu dünyaya getirirse o çocuğun ruhsal olarak iyi durumda olacağını söylemek mümkündür. Fakat aile ortamı kavga, gürültü, kargaşa barındırıyorsa ve anne bu durumdan olumsuz etkileniyorsa çocuk da bu durumdan etkilenecektir.
  • Hamilelikte bilim adamları tarafından çocuğu etkileyen kanıtlanmış birçok etken de bulunmaktadır. Müzik kültürü, sanat ve dil gibi etmenler. Hamilelik döneminde Klasik müzik dinlemek birçok uzman tarafından tavsiye ediliyor ve çocuğun doğumdan sonraki hayatı boyunca müziğe bakışını olumlu etkileyeceği söyleniyor. Çeşitli sanat dallarıyla ilgilenen ailede dünyaya gelecek olan çocuğun hem hamilelik döneminde hem doğumdan sonra bu durumdan etkileneceği bilimsel olarak kanıtlananlar arasındadır. Birçok anne baba çocuklarına hamilelik döneminde ingilizce müzik, ingilizce harf, sayı gibi konularda doğumdan sonra adapte olması için dinletmekte ve uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir