Hipertansiyon Hastalığının Doğal Tedavi Yolları

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Bu yazımızda son zamanların can sıkıcı hastalıklarından olan hipertansiyon hastalığı ve tedavi yöntemlerini anlatacağız. Hipertansiyon hastalığı nedir dersek kısaca, olağandan yüksek olan atardamar basıncı ile meydana gelen bir hastalıktır.

Hipertansiyon belirtileri;  baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk, halsizlik, burun kanaması, kulaklarda çınlama, çok sık idrara çıkma ve bacaklarda şişlik olabilir.

Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Hipertansiyon sebepleri kimi zaman aşırı kilo, kimi zaman da fiziksel olarak farklı sebeplere dayanır. Hipertansiyon rahatsızlığı, toplumun büyük bir kesiminde görülen en önemli hastalıklar arasında. Tedavi amaçlı olarak geliştirilen ilaçlar ve yöntemler, elbette ki bu konuda insanlar açısından büyük önem taşıyor. Yine de ilaç tedavisi dışında yapabileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın.

Hipertansiyonun doğal tedavisi nasıl olur?

Aslında genel olarak tüm insanlara yapması gerektiği bir uygulama, yani günlük 1 saat ya da 45 dakika tempolu yürüyüş. Sağlık açısından çok önemli olan bu etkinlikle birlikte, en başta hipertansiyon hastalarının daha sağlıklı bir konuma geldiğini görüyoruz. Tempolu yürüyüşle birlikte metabolizmanın daha düzenli çalıştığı bilinirken, kilo almak gibi sorunlar başta olmak üzere, pek çok konuda bu davranışını insanlara yardımcı olduğunu unutmayalım. Alışkanlık haline getirdiğiniz davranışlarınız, sağlık açısından size fazlasıyla katkı sağlayabilir. Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, evinize veya gitmek istediğiniz yere varmadan iki durak önce inmeyi alışkanlık haline getirin. Aynı şekilde asansör kullanımı yine insanların çok hassas olduğu konular arasında. Bir – iki kat aşağıda inmek suretiyle, merdivenleri kullanarak daha sağlıklı bir konuma gelebilirsiniz. Hipertansiyon hastalarının günlük kullanmak zorunda olduğu düzenli ilaçlar olabilir. Çoğunlukla uyku problemi ve benzeri sorunları da beraberinde getiren tansiyon problemi. Spor desteği ile etkisini azaltabiliyor.

Hipertansiyondan nasıl kurtulurum?

Sporla veya egzersizle hipertansiyon rahatsızlığını tamamen atmak mümkün olmayabilir. Yine de günlük alışkanlıklarınız, yaşam kalitenizi daha üst düzeye çıkarabilir. Kilo vermek sizin için zor geliyorsa, en azından belli egzersizler ve yürüyüşle birlikte, kilo almayı durdurabilir, tansiyonunuzu daha rahat kontrol altına alabilirsiniz. İnanın düzenli olarak yaptığınız bu etkinlik sayesinde, belli bir süre sonrasında rahatlamayı çok net hissedeceksiniz. Sağlığınızı düşünüyorsanız, hareket konusunda biraz fedakâr olup, yürüyüşe özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir