Hızlı kilo vermenin zararları nelerdir?

Categories Diyet, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Günümüzde insanların birçoğu fazla kilolarından şikâyetçi. Bu kilolardan kurtulmak için de çeşitli diyetler, vücut hareketleri uygulayıp hızlı kilo vermeyi amaçlıyorlar. Ancak hızlı kilo vermek sağlık açısından bir çok sorunu ve hastalığı da beraberinde getiriyor. Diyet blog yazımızda sizlere hızlı kilo vermenin zararlarını detaylarıyla birlikte sunuyoruz…

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı bir şekilde kilo 1 ayda en fazla 4 kilo verilebiliyor, spor yapanlar için bu rakam 6 kiloya kadar çıkıyor. Belirtilen bu rakamların üzerinde kilo kaybı ise sağlık açısından oldukça tehlikeli.

Hızlı kilo vermenin zararları nelerdir

Hızlı Kilo Vermenin Zararları 

Hızlı bir şekilde kilo kaybetmeniz durumunda ilk etapta aşırı sıvı kaybı vücutta sıvı dengesi bozulacağından baş dönmesi ve aritmiye yol açabiliyor. Kilo kaybının devam ettiği süreçte nefes alırken zorluk çekme, kendinizi devamlı yorgun hissetme gibi belirtiler ortaya çıkacaktır.

Hızlı kilo vermek bünyeye ve vücut yapısına göre bazı kişilerde ilerleyen zamanlarda daha fazla kilo alımına ve obeziteye de neden olabilmektedir.

Ayrıca ortalamanın üstünde hızlı kilo veren kişilerde aşağıdaki sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

  • Safra kesesinde taş oluşumu,
  • Sindirim sistemi dengesinin bozulması ve hastalıkları
  • Dolaşım sistemi dengesinin bozulması ve hastalıkları
  • Tansiyonda ani düşüş ve yükselişler
  • Tırnak kırılması
  • Saçların dökülmeye başlaması
  • Kalp sağlığının bozulması ve kalp krizi

Kilo vermeyi, fit olmayı amaçlıyorsanız bunu sağlıklı bir şekilde; vücudunuza eziyet etmeden gerçekleştirmeniz gerekir. Bu da doktor kontrolünde ve diyetisyeninizin planlamasıyla mümkün olacaktır.

Bu yazımızda hızlı kilo vermenin zararları nelerdir?  Hızlı kilo vermenin yan etkileri nelerdir? gib soruları cevaplamaya çalıştık. Güneşiniz bol olsun, sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir