Hızlıca Uykuya Dalmak İçin İçecek Önerileri

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Uyku sorunu oldukça ciddi bir sorundur. Kimi zaman çok önemsenmesse de kişinin hayat kalitesini oldukça düşürebilir. Dinlenmiş ve rahatlamış bir vücut için iyi bir uyku çekmek çok önemlidir. Aksi taktirde kişi kendini çok bitkin ve halsiz hisseder. Bu durumda iş, okul ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Biz bu yazımızda uyumayı kolaylaştıran içecekleri anlatacağız. Sizin de böyle bir sorununuz varsa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ancak uyarmamız gereken nokta; bu ürünlere alerjiniz olup olmadığını bilmenizdir. Aksi taktirde uyumayı kolaylaştırmaya çalışırken farklı sıkıntılar doğabilir. Bunu bilmeniz önemlidir. Eğer bir alerjiniz yoksa o zaman bu içecekleri içmeye başlayabilirsiniz. Genelde daha hızlı uyumak için çaraler arayan uyuyamama sorunu ve sebeplerini araştıran kişilere aşağıdaki içecekler faydalı olmaktadır.

  1. Papatya Çayı:

En çok bilinen uyumayı kolaylaştıran bitki çayı papatya çayıdır. Papatya çayı yüzyıllar boyunca bitkisel uyku ilacı olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda tüketildikten sonra hafif bir sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğunu ortaya konulmuştur. Tam etkisini görebilmek ve faydalarından yararlanabilmek için miktarına ve içtiğiniz zamana dikkat etmelisiniz.

  1. Melisa Çayı:
hızlı uyku için çaylar
hızlı uyku için çaylar

Limon otu, ecem otu, oğul otu ve kovan otu  olarakta bilinen melisa çayı sakinleştirici özelliği ile uykuya geçişi kolaylaştırır. Stres ve kaygıya bağlı uykusuzluk için yatmadan 1 saat önce içilebilir.

  1. Kediotu Kökü Çayı:

Kedi otu çok eski zamanlarda uyku bozukluklarını tedavi etmek amacıyla kullanılırmış. Ayrıca Hint ve Çin tıbbında da geniş bir yer bulmuştur. Aslında halk arasında kediotu kökü çayını içmenin yorgunluğa, uykusuzluğa ve kasları gevşetmeye iyi geldiğine inanılarak tüketilmeye devam edilmektedir. Kediotu kökünü çayını özellikle papatya ve melisa çayları ile karıştırarak tüketebileceğiniz gibi zevkinize göre içine bal ve limon ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

  1. Kiraz Suyu:

Kiraz suyu vücutta melatonin seviyesinin yükseltilmesini sağlar. Uykuyu tetikleyen hormonu etkileyen kiraz suyu, vücut uyku saatini düzenlemeye de yardımcı olur.

  1. Süt:

Sütün içinde triptofan bulunur. Triptofan, melatonin hormonunun salgılanmasını yardımcı olur. Melatonin biyolojik saatimizi düzenlerken ve uyumamıza da yardımcı olur. Uyumadan önce bir bardak ılık süt içmek bu nedenden dolayı oldukça faydalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir