Hormonların Kiloya Etkisi Malum, İşte Hormonlarımızı Dengelemek İçin Yapmamız Gereken 5 Şey!

Categories DiyetPosted on

Son zamanlarda meydana gelen kilo artışlarındaki sorunlara diyet en büyük destek olarak görülmektedir. Ne kadar diyet yapılırsa yapılsın her zaman kilonuzda bir eksilme olmuyorsa hormonlarınızın düzenlemesine bakmanız gerekebilir. Hormonların kiloya etkisi dediğimiz zaman uzman kontrolünde yolunuza devam etmeniz önemlidir. Herkesin istediği gibi rahat diyet yapabilme hakkı olsa da zaman zaman hormon düzensizlikleri buna engel olabilir. Hem de hormonlarda dengesizliğin olması kadınların sağlığı açısından da tehlikeli durumların habercisi olmaktadır.

Neden Kilo Verilmez?

Genelde sağlık konusunda eksikliklerin olması sonucunda kilonun olumsuz etkilenmesi mümkündür. Özellikle de karaciğer yağlanması, safra kesesi sorunları, depresyon, ilaç alımları gibi konularda fazla kilolardan kurtulmak hiç de kolay olmamaktadır. Yağlı vücut için ilk olarak hormonların yağ yakımında destek olması önemlidir. Saydığımız tüm rahatsızlıklarda hormonlar etkilidir. Hormonların yanında reseptörlerin de düzgün bağlanması gerekmektedir. İki bağlantı arasında eksiklikler olunca yağ yakımı mümkün olmamaktadır. Tabi ki bu hastalıkları ya da düzensizlikleri tahmin edebilmek için doktor gözlemi altında olmak gerekmektedir. Özel tetkikler sonucunda bu karar varılmalıdır.

Hormonları Dengelemek İçin Neler Yapmalısınız?

  1. İlk başta vücudun östrojen hormonu düzenlemesinde sorun olmadığını anlamanız gerekmektedir. Vücudunuzun her zaman için yeterli oranda günlük hormon takviyesi yapması gerekmektedir. Doktor desteği ile bunu kontrol altına alabilirsiniz.
  2. Fasulyeler hormon düzenlemesinde oldukça etkili olan besinlerdendir. Bunun yanında kakule bitkisi de çok önemli bir yardımcıdır.
  3. Paraben de hormonların dengesini bozup anormal hale gelmesine sebep olan etkili bir kanserojen maddedir. Tükettiğiniz besinlerde bundan olmamasına özen gösterin.
  4. Plastik kaplarda sıcak yemek yemekten ve yemekleri bu kaplarda ısıtmaktan uzak durun.
  5. En son olarak da bakır içerikli olan malzemeleri ve besinleri yemek programınızdan mümkün olduğunca azaltmaya özen gösterin.

Hormonların her zaman olduğu gibi kadınların da erkeklerin de hayatında önemli olan bir nokta olduğunu söyleyebiliriz. Yenilen her besin ve alınan her vitamin ya da mineral bu hormonlara da etki etmektedir. Düzenli beslenme ile elinizde bulunan imkanları geliştirmenin yollarını da takip edebilirsiniz. Beslenme programınızı düzenlemek ile yolunuza çıkmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir