İnatçı Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Categories Çocuk ve Bebek Gelişimi, Sağlıklı YaşamPosted on

Bu makalemizi okuduktan sonra inatçı bir çocuğa nasıl davranılmalı ve inatçı coçuğa yaklaşım türlerini öğrenip inatçı olmayan sağlıklı çocuklar yetiştirebileceksiniz.

0-6 yaş dönemi çocuklara sahip olan anne babaların en çok şikayet ettikleri konuların başında çocuklarının inatçı olması yatmaktadır. Bu dönemde çocuklar bir varlık olarak dünyada kendilerini kabul ettirme çabası içerisindedirler. Psikolojik kuramlara göre de bu kabul ettirme benmerkezcilik, dünyanın kendi etraflarında dönmesi gibi ifade edilmektedir. Bu dönem çocukları her şeyin kendi istedikleri gibi olmasını o şekilde gerçeklemesini isterler. Bu durumun aksini iddia eden olduğunda ise ona tepkisi sert olur ve yapmak istemez. Anne babaların çocukların yapmakta veya yapmamakta ısrarcı olduğu konularda sert bir tavır takınmak yerine onları anlayıp dinlemeye çalışmaları gerekmektedir. İnatçı çocuk yetiştirmek istemeyen anne babaların yapmaları gerekenler;

-İnatçı bir çocuğa nasıl yaklaşılmalı ve davranılmalı

inatçı çocuk

  • Çocuğuz istemediğiniz ve kötü olarak gördüğünüz bir davranışı sürekli tekrarlıyorsa onunla inat etmeden bu davranışın altında yatan sebepleri araştırınız.
  • İnatlaşan çocukla çocuk gibi kavga etmek yerine onun neden bu şekilde davrandığını anlamaya çalışın.
  • Çocuklarınız ile aranızda rekabet yaratmayın. Bazen anne veya babadan birini kıskanan çocuklar olabilir ve bu yüzden inat ediyor olabilirler. Onunla konuşarak inatlaşmadan çözümler üretmeye çalışmalısınız.
  • İnat ettiği konularda onunla sürekli tartışmak veya bu konuları gündeme getirmek yerine bu durumu ona unutturacak farklı aktiviteler bulmaya çalışmalısınız.
  • Arkadaşları ile oyun sırasında inatlaşan çocuğa bu inadından dolayı kesinlikle kızmamalı veya onu kıracak bir tavır sergilememelisiniz. Yalnız kaldığınızda bu inadının ona ve çevresindekilere zarar verebileceğini uygun bir şekilde anlatmaya çalışmanız gerekmektedir.

Ailelerin inatlaşma konusunda çocuk gibi davranmamaları gerekmektedir. Eğer çocuk inatlaşıyor ise ona baskıcı bir tutum sergileyerek otoriter bir şekilde bir şeyleri kabul ettirmeye çalışmayınız. Çocuk her konuda sizinle inatlaşıyor ise bunun altında psikolojik bir sebep olabilir. O yüzden çocuğun ruh sağlığını da düşünerek hareket etmek gerekmektedir. Gelişim basamaklarına göre bazı dönemlerde çocuklar çok inatçı olabilir bazı dönemlerde hiç inatlaşmadan bir davranışı tekrar etmeye çalışmaz. Bu dönemler gelişimin içerisinde yer alır ve zamanla düzelir. O yüzden hiçbir zaman geçmeyeceğini düşünerek çocuğunuza kırıcı sözler söyleyip ona zorla birşeyleri kabul ettirmeye çalışmayınız.

Bu durumun aksi yönünde hareket ettiğiniz taktirde çocukta kendine karşı bir özgüvensizlik gelişebilir. Çocuk toplum içerisinde ve ailesinde değer görmediğini düşünerek mutsuz olabilir. Çocuğun davranışlarının otoriter bir tutumla bastırılmaya çalışılması onun karar verme becerilerini de etkiler. Zihinsel gelişiminin en yüksek olduğu 0-6 yaş döneminde çocuğa bu şekilde davranmak ona oldukça zarar verecek ve yaratıcı düşünmesine de engel olacaktır. Çocuklarınızın inat ettiği konularda onunla iletişim kurmanız ve bu konulara birlikte demokratik çözümler üretmeye çalışmanız ona değer verdiğinizi düşüncelerini önemsediğini göstermeniz çocuğunuz üzerinde olumlu bir etki bırakmanızı sağlayacaktır. Böylelikle inatçı bir çocuğa nasıl davranılmalı ve inatçı çocuğa yaklaşım çeşitlerini bildiğiniz için; inatçı olmayan sizlerle uzlaşan iletişimi iyi çocuklar yetiştirmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir