İstanbul’a Gelenlerin Gezmesi Gereken 7 Yer

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Bugün takipçilerimize İstanbul’da gezilecek yerler, yapılacak şeyler… Hatta yenilecek şeyleri 7 maddede özetleyeceğiz. Sonra vay efendim İstanbul’a geldim de ben bunları yapmadım demeyin.

1 – Sultan Ahmet Camii

istanbul sultanahmet

Her yıl birçok yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilen bu önemli yapıtımız olan Sultan Ahmet Camii’si İstanbul ‘a ilk kez gelenlerin görmesi gereken ilk yerler arasındadır. Bu camideki en önemli sanatsal özelliği ise 20.000’den fazla İzmir çinisi kullanılarak inşa edilmesidir. İçeri girdiğinizde büyüleyici etkisine yapılmamak elde değildir. Hatta bir efsaneye göre Sultan Ahmet Camii’sini görmeyen İstanbul’a gelmiş sayılmıyormuş :)

2 – Gülhane Parkı

gülhane parkı

Gülhane parkı Osmanlı en eski bahçelerindendir. Günümüzde ise birçok değişime uğrasa da halen temiz hava almak güzel bir gezi yapmak için çiçeklerle süslenmiş bir park halindedir. Turistlerinde tercih ettiği bu park İstanbul’a gelenler için ikinci adres olabilir. Gittiğinizde sizi oldukça geniş bir bahçe, çekirdek çitleyen zalımlar, piknik yapan aileler ve öpüşen çiftler karşılayabilir. Tabi günümüz soğuklarında bunlara şu sıralar rastlamanız pek mümkün değil.

3 – Yedi Kule Hisarı

yedi kule hisarı

İstanbul Yedikule’de yer alan hisarlar eskiden zindan olarak kullanılmaktaydı. Şuan ise hisar olarak açık müze olarak birçok kişinin iğlisini çekmektedir. Yaz aylarında ise birçok konserler ile bu alan şenlenmektedir.

4 – Mısır Çarşısı

istanbul mısır çarşısı

İstanbul’un kapalı çarsısı olarak bilinen Mısır Çarşısı her türlü ihtiyacı gidermek için açılan bir açık pazar gibidir. Birçok turistinde ilgisini çeken bu alan pazar günleri de tüm esnaf kapalı olmasına rağmen açıktır. Türk kültürünün en eski dokunuşlarını hissedebileceğiniz bu çarşı İstanbul’daki duraklarınızdan biri olmalıdır.

5 – Galata Kulesi

kışın galata kulesi

Dünya mimarisine eklenen bu kule İstanbul’un en önemli görülmesi gereken yerlerinden biridir. İstenildiğinde içine girilerek o eşsiz manzarasıyla tüm İstanbul’u izleyebilirsiniz.

6 – Adalar

büyükada iskelesi

İstanbul’un adalarını her birini tek tek ziyaret etmeniz oradaki doğal temiz nefesi içinize çekmeniz gerekmektedir. Büyükada ve Heybeliada’daki enfes doğal alanlarında yürüyüş yapabilirsiniz.

7 – Kız Kulesi

kışın kız kulesi

Yedinci ve son yer olaraktan kız kulesini unutmamak lazım sadece restoran olarak gidip ziyaret etmek yerine Üsküdar’ın o güzel sahilinde kız kulesine bakarak bir çay içmeyi unutmayın derim.

İstanbulda gezilecek yerleri anlattık umarım gelip sizde İstanbul’un bu güzel mekanlarını gezme şansı bulabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir