İsviçre’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Bugün insanların tatile çıktığını bazılarınında gezilecek yer aradığını görünce takipçilerimize mükemmel bir gezi yazısı paylaşmak istedim. Yazımızda İsviçre’ye gidipte İsviçre’de gezilecek yerler nereler? diye merak edenleri tatmin edecek bilgiler paylaşacağız.  İsviçre’de yapılacak şeyler ve gezilip görülmesi gereken yerleri bir bir anlatıp İsviçre için çok güzel bir gezi rehberi oluşturacağız.

Önce birazcık İsviçre’den bahsedelim. Bu güzel ülke hem Almanya hem Fransa hem İtalya ile sınır komşuluğu yapmaktadır. İsviçre’nin en önemli şehirleri Zürih ve Cenevre’dir. Ülkenin geneli almanca konuşurken ülkede fransızca, romanca ve italyanca konuşanlarda yer almaktadır.

Şimdi İsviçre’de yaşamak isteyenler için veya gezi rehberi amacıyla İsviçre’de gezilecek yerleri arayan takipçilerimize eşsiz bilgiler sunalım.

1- İsviçre Başkenti Bern

isviçre bern untertorbrücke

Biç şehri en önce başkentinden tanımak gerektiğini düşünerek önce başkenti ziyaret ediyoruz. Bern’i gezip görmek için en uygun aylardan biri mayıs haziran aylarıdır. Başkentte genelde almanca konuşulmaktadır. Bir hikâyeye göre şehri kuranlar adını ilk başta hemen kuramamışlar daha sonra ormana gidip ilk gördükleri hayvanın adını koyalım demişler. İlk olarak da ormanda ayıyı gördükleri için şehrin adını ayı olarak yani Bern olarak koymuşlardır.

2- The Matterhon

isviçre matterhon

Burası İsviçre’nin çatısı olarak bilinen alpların olduğu en güzel manzaralı yerdir. Burada tren ile gezinti yapabilirsiniz. Dağın yakınlarındaki restoranlarda en güzel lezzetleri keşfedebilirsiniz. Göğü delecek bir manzara oluşturan bu dağ birçok profesyonel dağcıya da mezar olmuştur.

3 – Zürih

zurih

İsviçre’den bahsedipte Zürih şehrini es geçmek olmazdı. Eğer İsviçre’deyseniz mutlaka Zürih’te gezilecek yerler arasında olmalı. Zürih’in ülkenin sevilen şehirlerinden biri en çok da ismi duyulduğunu hatırlamışsınızdır. Zürih’te yer alan göl ve etrafında yerleşen evler çok güzel bir manzaraya sahiptir. Yine bu gölün etrafındaki restoranlarda güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Eğer burayı ziyaret ederseniz gölde yüzmeden dönmemenizi öneririz.

4 – Chillon Şatosu

Chillon şatosu

Şehre gelince bu şatoyu gezmeden dönmeniniz tavsiye ederiz. Bu ortaçağlardan kalan şato gölün kenarında eşsiz bir manzaraya sahiptir. Şatonun odaları çok büyük ve iç içe olarak yapılmıştır. Bu odaların en altında zindan bulunmaktadır zindanlarda o zamanın şairleri zincirlenerek ceza verilmektedir.

5 – Şapel (Kapell) Köprüsü

kapell(şapel) köprüsü

Şapel köprüsü zamanında şehri savunmak için yapılmıştı. Bu mimaride zindanlarda yer almaktadır. Daha sonra bugünlerde hediyelik eşyası satan mağaza olarak yer almaktadır. Köprünün girişinde ki sekizgen şeklindeki mimari en ilgi çeken yerdir.

6 – Ren Şelalesi

 

İsviçre’deki Ren şelalesi Avrupa’nın en büyük şelalelerinden biridir. Eşsiz manzarasını nehrin en üstündeki kaleden izleyebilirsiniz. Bu dev şelale emin olun sizi oldukça çok büyüleyecektir.

7 – Abbey Kütüphanesi

abbey kütüphanesi
Eğer kitapları seven biri iseniz buradan geçmeden duramazsınız maddi olarak giriş biraz pahalı olsa da içerdeki kültürel ve mimari güzellik sizi oldukça etkileyecektir. Büyük salondaki çatı kısmındaki işlemelerden gözlerinizi alamayacağınıza eminiz. Eğer gezi planınız varsa İsviçre’de gezilecek yerler yazımız size ile umarım yardımcı olmuştur. Bahsettiğimiz yerlere uğramadan gezinizi bitirmemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir