Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Kadınların sinsi hastalığını anlamak için bugün yazımızda kadında sistit belirtisi ve tedavi yöntemlerini ele aldık. Yazımızda kadınlarda sistis nedir? Kadınlarda sistis neden olur ve nasıl geçer? Kadınlarda sistis tedavisi, sistite öneriler ve birçok sorununuza cevap vereceğiz. Öncelikle bu bizi zora sokan hastalığın açıklamasını yapalım.

Kadınların Düşmanı Sistis Nedir? Sistis Ne Demek?

sistit hastası kadın

Kadınlarda sistis nedir desek de bu sadece kadınlara özgü bir hastalık değildir. Kadın erkek hatta çocuklar da bile yaş gözetmeksizin görülmektedir. Kısaca sistis aslında daha açıklayıcı olarak idrar yolu iltihaplanmasıdır. Yani mesane kesesinin bakteriyel bir sorundan dolayı intihap kapmasıdır.

Sistis Neden Oluşur?

Kadınlarda sistis neden oluşur sorusuna 2 türlü cevap verebiliriz. Biri mideden aslında beslenme yoluyla aldığımız bakterileri idrar ile dışarı atarız işte bu bakterilerin atılmadığı zaman gerçekleştirdiği mesaneye baskıları idrar yolu iltihaplanmasına neden olur.

İkinci neden ise genelde çevremizde cinsel ilişkiye giren kadınlarda görülür diye bilinse de 1. yol ile alındığını anlattıktan sonra cinsel ilişki ile de bulaştığını söylemek gerekir. Tuvalet temizliğinde de kapmanıza yol açabilir. Bu yüzden daha dikkatli olmalıyız. Daha ayrıntılı olarak birkaç nedeni de madde madde yazalım.

  • Diyabet
  • Dar ve naylon iç çamaşırları giymek
  • Menopoz
  • Hamilelikteki hormon bozukluğu
  • Tuvalet temizliğini arkadan öne doğru yapmak gibi hatalar
  • Genital bölgedeki fazla kuruluk
  • Uzun süre oturmak

Eğer sistis hastalığınız varsa bunun gibi nedenlerden dolayı olabilir.

sistit kadın

Sistis Belirtileri Kadında Nasıl Görülür

  • İdrara çıkarken yanma
  • İdrarı kesik kesik damla damla yaparak sızı yaşanıyorsa

Bu gibi sorunlar yaşadığınızda idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsunuz demektir. Tabi ki yinede bir doktora başvurmanız daha iyi olacaktır. Ama kesinlikle bunu ciddiye almamazlık yapmayalım. İlerde idrar yaparken kanamaya kadar yol açabilir. En kötüsü böbreklerde iltihaplanmaya kadar yol açabilir.

Kadınlarda Sistis Tedavisi Nasıl Olur?

En önemli etkenlerden biri erken tehşişdir. Bazen kadınlarda çekingenlikten dolayı doktora gidememe gibi sorunlar yaşanır ama kesinlikle bu utanılmadan doktora başvurulmalıdır.  Doktorlar genelde sistis tedavisinde antibiyotik kullanmanızı önermektedir. Sistit hastalığına bitkisel tedavi için geleneksel olarak bilinen kızılcık şerbeti ve C vitaminini fazla tüketerek bu bakterileri engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir