Kadir Gecesi Alametleri, Ayetleri ve Hadisleri

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

2015 yılında Ramazan Ayı’nın 27. gecesine tekabül eden bu geceden bahsedeceğiz. Pazartesiyi salıya bağlayan bu gece Kadir Gecesi olarak kabul edildi ve bu gece eller semaya açılacak. Dinimizde Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesi’nde ibadet etmenin, namaz kılmanın ve dua etmenin önemi hadisler ve ayetler ile vurgulanmıştır. Kadir Gecesi hakkında din alimleri ve bu konuda bilgisi olan birçok kişinin açıklamaları vardır. Kadir gecesi alametleri nelerdir, kadir gecesi hakkında ayetler, kadir gecesi hakkında hadisler merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda biz de bu konulara değeniceğiz.

kadir gecesi

  • Kadir Gecesi Hakkında Ayetler

Kadir gecesini Kur’an-ı Kerim’de en net açıklayan ayet Kadir Suresi’dir;

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

  • Kadir Gecesi Resulullah Sav. Hz Muhammed ve ümmetine hediye edildi başka peygamberlere böyle faziletli bir gece verilmedi.
  • Birçok Hadisi şerife göre de Kadir Gecesi Ramazan Ayının son on gününde aranmalıdır. Bu günler tek rakamlı günler olmalıdır. Yani 2015 yılının Ramazan ayına bakacak olursak; 21,23,25,27. gecelerinden birisi Kadir Gecesi olabilir görüşü yaygındır.
  • Kadir Gecesi Alametleri

Kadir gecesinin o gece olduğunu anlamamızı sağlayan alametlerin de olduğuna inanılır. Bunun hakkında hadisler vardır. Bu hadislere bakılacak olursa; “Kadir gecesi hava açık ve sakin olur. Bulut, Rüzgar, Yağmur olmaz. Bir rivayete göre köpek sesi duyulmaz. Güneş kıpkızıl bir şekilde ve şuasız olarak doğar. ” denmiştir. Kadir gecesi ne zaman olduğu kesin ve net olarak bilinmemekle birlikte son on günde aranması gerektiği önemlidir. Kadir gecesi hakkında ayet ve hadisleri sizler ile paylaştık herkesin Kadir Gecesi’ni nurfeza ekibi olarak tebrik eder bol dualı ve ibadetli bir gece geçirmenizi dileriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir