Karın Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Categories Cilt Bakımı, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Bazı bayanların en büyük sorunları olan karında çatlaklar huzur bozucu olmaya başlar. Bizde karın çatlakları nasıl geçer yazımızda sizlere biraz olsun yardımcı olacak bilgiler vermeye çalışacağız. Karında çatlak belirtileri nelerdir? Karında çatlaklar ne zaman başlar? Karında çatlak neden oluşur? Karında çatlaklarına ne iyi gelir? Son olarak son çare diye nitelendirdiğimiz karın çatlak ameliyatından bahsedeceğiz.

Karında Çatlak Belirtileri

karnında çatlak olan kadın

Karın bölgesinde genelde yağlanmanın olduğu bölgelerde dikey ya da yatay olarak beliren kırmızı bazılarında da mor şekildeki çatlaklardır. Elinizde dokunulduğunda hissedebileceğiniz yüksekli alçaklı çıkıntılar oluşur. Başlangıç aşamasındaki karında çatlak belirtileri bu şekildedir. Daha sonra çatlaklar ten rengine dönerken deri araların büzüşme görülür.

Karında çatlaklar ne zaman başlar?

Karında çatlak oluşum nedenleri iki sebeple olur.

  • Aşırı kilo alıp vermekten oluşan çatlaklar

kilo vermeden kaynaklanan karın çatlağı

Bu çatlaklar vücudun eski kilosundan daha fazla kilo olarak genişlemesi nedeniyle ortaya çıkar. Başta kilo alırken ortaya çıkmaz daha sonradan kilo vermeye başlarken ortaya çıkar

  • Doğum sonrasında oluşan çatlaklar

hamilelikte karın çatlağı

Hamilelik sırasında karında genişleme dolasıyla ile deri kendi çatlak şeklinde açar. Bu çatlaklar doğumdan sonra daha da belirgin hale gelir.

Karında çatlak neden oluşur?

Esneyip gerilen derinin bağ dokusundaki yırtılma dolasıyla çatlaklar oluşur. Bu bağ dokusu bazı vücutlar da daha dirençli olduğundan yırtılma görülmesen esneme ve gerilme yaşanır. Bazen genetik açısından anne de ailede varsa tahminen sizde görülecektir.

Karında çatlaklarına ne iyi gelir?

karın çatlağı nasıl geçer

Karında çatlakların tamamen iyileşmesi imkânsızdır. Ama görüntü olarak çatları en aza indirmek için belli yöntemler vardır. Karın çatlaklarına ne iyi gelir sırasıyla sizlere belirteceğiz.

  • Eğer çatlakların başında iseniz düzenli egzersiz ile yavaş yavaş kilo vermelisiniz.
  • Cildin sıvı almasını arttırarak nem değerini korumalıyız.
  • Duşta bir fırça ya da lif ile dairesel bir şekilde çatlak oluşan bölgelere masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırıp cildin yenilenmesini sağlayacaktır.
  • Tatlı badem yağı ile masaj yapabilirsiniz.
  • Ozon yağını her duştan sonra çatlak bölgelere 30 dk. Masaj yapacak şekilde sürebilirsiniz.
  • Halk arasında iyi geldiği söylenen kakao yağını sürebilirsiniz.
  • Son olarak aktarlarda alabileceğiniz ERİCA isimli kremi çatlaklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fiyat olarak 20 TL civarında bir tutardadır.

Karın Çatlak Ameliyatı

karın çatlak ameliyatı

Bazı vücutlar doğal yöntemlere her vücut gibi olumlu yönde tepki vermeyebilir. Sizde çatlaklardan kurtulmak için son bir çözüm olarak karın çatlak ameliyatı olabilirsiniz. Ameliyat germe yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu yüzden sadece çatlak değil sarkıkları oluşan karınlarda uygulanması daha kolaydır. Sarkan deriyi gererek yapılan işlem ilerde doğum yapmayı düşünen bayanlar için tavsiye edilmez.

Karın çatlakları nasıl geçer konumuz ile sizlerin evde rahatlıkla çatlaklardan kurtulma yöntemleri hakkında bilgiler verdik. Ameliyatı son çözüm olarak düşünerek sizde diğer yöntemleri uygulayarak karın çatlaklarından umarım kurtulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir