Kaşarlı Karnabahar Köftesi Tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Kış aylarında değişik tarifler denemesi daha zordur ve her zaman yenilikler peşinde olan hanımların da denemeye çalıştığı farklı tarifler vardır. Bunların başında gelebilecek olan kaşarlı karnabahar köftesi çocuklar için de oldukça besleyici bir yemek olacaktır. Hem de misafirlerinize de çok değişik bir yemek tattırabilirsiniz. Besleyici olmasının yanı sıra neredeyse karnabahar tadının hiç alınmaması sayesinde çocukların itiraz etmesine de gerek kalmayacaktır.

Malzemeler

  • Yarım karnabahar
  • 3-4 dal kadar maydanoz
  • 2 adet yumurta
  • 1 ya da 1,5 bardak kadar galeta unu
  • Biraz tuz
  • İçi için parçaladığınız kaşar peyniri
  • Kekik ve pul biber gibi baharatlar
  • 3-4 dal kadar da yeşil soğan

Karnabahar Köftesi Yapılışı

kaşarlı köfte

İlk olarak karnabaharları güzelce yıkamak ile yola çıkın. Tabi ki haşlamaya koymadan önce şimdiden kırmayı da unutmayın. Küçük parçalara ayırmış olduğunuz karnabaharları çok az bir su yardımı ile haşlayın. Onlar bir tarafta haşlanırken siz yavaştan diğer malzemeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bunun için maydanozu ve yeşil soğanı alarak çok ince bir şekilde yıkadıktan sonra doğrayın. Üzerine de galeta unu ile baharatları katın ve bu karışımı bu şekilde bekletin. Eğer galeta ununa sahip değilseniz kurutulmuş ekmek içini de kullanabilirsiniz. Siz bu malzemeleri hazırlarken büyük ihtimalle karnabaharlar da haşlanmış olacaktır. Hemen onları suyunu süzerek cam bir tepsiye alın ve burada ezecek ile karnabaharları ezin. Robottan çekme gibi bir düşünceniz olmasın. Çünkü robotta istediğimiz ölçüden daha az bir boyuta indirgeneceği için çok sulu bir karışımınız olacaktır. Ezmiş olduğunuz karnabaharların üzerine de diğer tarafta karıştırmış olduğunuz malzemeleri eklemelisiniz. Bu şekilde köfte gibi bir karışım elde etmiş olacaksınız. Tüm karışımı çok iyi bir şekilde karıştırmalısınız. Harç bu haldeyken elinize küçük toplar halinde malzeme alın ve arasına küçük parçalar halinde kaşar koyun. Sonrasında da yassı bir halde köfte şekli verin. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise kaşarların dışarıya taşmamasıdır. Tüm köfteleri yapınca da her birini bol kızarmış yağda kızartın. Hem lezzetli hem de besleyici olan köfteleriniz hazır. İster yoğurt ister ketçap ya da mayonez ile servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir