Kertenkele eve neden gelir nasıl uzaklaştırılır?

Categories Hayvanlar, Sağlıklı YaşamPosted on
kertenkele resmi

Evimizin davetsiz misafirlerinden biri olan kertenkeleler çok sıkıcı durumlar yansıtabilir. Onları evden uzaklaştırmanın  bir çok yöntemi vardır. Bunları sizler ile paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağız.

En çok köy evlerinde yazın karşımıza çıkan kertenkeleler şehirde biraz daha az olur. Mesela şuana kadar  İstanbul’da evimizde hiç görmediğim kertenkeleyi köyümüzdeki yeşillik içindeki evde sıkça gördüm. Hemen çözümler ararken bunları herkesle paylaşmanın da faydalı olacağını düşündüm. Şimdi kertenkele eve neden gelir? Isırınca ne yapmalı ve kertenle insana zarar verir mi gibi aklınızda ki tüm soruları yanıtlayacağım.

Kertenkele eve neden gelir?

kertenkele eve nasıl girer

Kertenkeleler ıslanmaktan hoşlanmaz ve aşırı sıcakta ortaya çıkıp kendilerine daha serin yerler ararlar. Bu yüzden evlere girmeye çalışırlar. Daha çok karanlık ve serin yerlerin altına saklanırlar bundan dolayı kuytu köşelere daha çok dikkat etmelisiniz. Evinizde yeşillik içinde ormanda ise gelme olasılığı daha fazladır. Yada evde fazla bitki varsa buda kertenkeleyi eve çekmenize neden olur. Eğer köy tarzı bir eviniz var ise camlarda sineklik olmasına  dikkat edebilirsiniz. Yada eviniz ahşap ise kesinlikle aralardan sızarlar evinizi tamir ettirmelisiniz.

Kertenkele ısırınca ne yapmalı?Kertenkele insana zarar verir mi?

img_20170930_002018_952

Kertenkele türleri içinde çok az miktarı insana zarar verir. Genelde kertenkeleler insanlardan kaçar. Daha çok yeşil başlı olan halk arasında da yeşil baş kertenkele olarak bilinen tür zehirlidir. Bu tür kertenkele ısırınca hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Bu türlerin göründüğü yerde ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Kertenkele yakalamak isterseniz bunun için çok çaba harcamanız gerekecek. Kertenkele aşırı hızlı hareketli ile yakalanması imkansız denebilecek yapıdadır. Ve tabi bilindiği gibi kuyruğunu kestiğinizde o şekilde de tekrar yaşayabilir. Hatta kuyruk kesildiğinde ilk bir süre kendi kendine hareket eder. Bu da aldatma bir hareket tipidir.

Kertenkele evden nasıl uzaklaştırılır yazımda size  en iyi önerim ilaçlama şeklidir. Zaten yapısı gereği sadece yazın karşılaşacağınız bu türleri evi ilaçlayarak kurtulabilirsiniz.

Yada en iyi önerim bir kedi sahiplenip her türlü haşerelerden uzaklaştırılmış olursunuz. Hem de sevimli bir kediye sahip olmuş olursunuz.

 

2 comments

  1. Yazınız çok faydalı yalnız eklemek istediğim birkaç bilgi daha var.

    kertenkeleyi uzaklaştırmak için kedi sahibi olmak çok hatalı olur diye düşünüyorum, kertenkele, çıyan, süleymancık gibi bütün sürüngenler zehirlidir diyemem ama olabilir. oranları ve çeşitleri farklılık gösterir. sizin için zehirli olmayan bir türü yiyen veya zehirinden etkilenen bir kedi hastalanabilir, en kötüsü ölebilir. kedinizin kertenkele ile oynamasına da izin vermeyin.

    kertenkeleleri kaçırmak için karanfil bitkisinin veya yağının faydalı olduğunu okumuştum, zaten bunu ararken de syn. nurfeza.com’a giriş yaptım. yazıyı beğenerek okudum. teşekkürler

  2. kesinlikle hatalı bilgiler vermişsiniz.O yesilbaş dediğiniz kertenkelenin adı iri yeşil kertenkeledir ve balkan yeşil kertenkelesi olarak da bilinir.Hiçbir zehri yoktur ve zararlı değil yararlıdır çünkü böcekleri yer.insana da hiç zararı yoktur ıssırmaz tabi elinize almazsanız.Zaten kaçtıkları için görmek de zordur.Bu arada Türkiye de zehirli kertenkele yoktur tek zehirli kertenkele gila canavarı isimli kertenkeledir ve ülkemizde yaşamaz.Bir daha da araştırmadan cahilce ve hatalı bilgiler paylaşmazsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir