Kiraz sapı ile zayıflama

Categories DiyetPosted on

Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden bir tanesi de kiraz ve hatta kirazın sapı. Kiraz sapının vücudun potasyum dengesini sağladığına ve kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Kiraz sapıyla zayıflama tüm detaylarıyla yazımızda…

Kiraz sapı zayıflatır mı?

Kirazların sapları kurutulup kaynatılarak; kiraz sapı çayı yapılarak vücuttaki toksinlerin atılması ve metabolizmanın hızlanması sağlanabilir. Dolayısıyla kiraz sapı bu faydaları sayesinde zayıflamanıza yardımcı olabilir. Kiraz sapı çayını düzenli olarak tüketen kişilerin aylık 2 ila 4 kilo arasında zayıfladığı görülmektedir.

 

kiraz sapi çayı nasıl yapılır

Kiraz sapı çayının faydaları nelerdir?

Kiraz sapı ve kiraz sapı çayının sağlığa bilinen birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları;

  • İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Vücut metabolizmasını hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olur.
  • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olup kilo vermeyi sağlar.
  • Vücudun mineral ve tuz açısından eksikliklerini gidermeye yardımcı olur.
  • Antioksidan etkisi görerek vücudun bağışık sistemini güçsüzleştiren oksit maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Marketlerde hazır satılan kiraz sapı çayları bulunmaktadır ancak evde kendi hazırladığımızda daha sağlıklı ve daha etkili olacaktır. Yediğiniz kirazların saplarını atmayın ve kurutun ya da aktarlardan kurutulmuş halini makul fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Ortalama 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapını 1 litre suya ekleyin, ağzı kapalı bir şekilde ve kısık ateşte 6 ila 8 dakika arasında kaynatın. Kaynadıktan sonra henüz sıcakken süzün ve içerisinde birkaç damla limon damlatın.

Kiraz sapı çayınız hazır… Yaptığınız çayı bir cam şişeye koyup buzdolabınızda saklayın. Çayın dolapta saklanma süresi 2-3 gündür.

kiraz sapıyla zayıflama

Kiraz sapı çayının kullanımı

Hazırladığınız kiraz sapı çayını yemeklerden yarım saat önce veya 2 saat sonra 1 su bardağı kadar tüketin. 1 hafta boyunca içtikten sonra 3 gün ara verin ve 1 hafta daha aynı şekilde uygulayın ve sonlandırın.

Dilerseniz 3 ayda bir tekrar edebilirsiniz.

Yazımızda kiraz sapı ile zayıflama, kiraz sapı çayının faydaları, kiraz sapı çayı kürü, kiraz sapı çayının hazırlanması ve kiraz sapı çayının kullanımı gibi konulara değindik. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir