Kış Mevsiminde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Categories Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Kış gelince hafif göbeğimizin olduğunu  hissettiğimiz  anda istemsizce kendimize kışın kilo almamak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli, kış ayında nasıl kilo verilir gibi sorular sorarız. İşte cevapları…

Kış aylarında daha az hareket etmek ve sürekli kalorili yiyecekler almak daha hızlı ve fazla kilo alımına sebep olmaktadır. Kış aylarında kilo almamak ya da formunu koruyabilmek için de belli kriterler ve tüyolar bulunmaktadır. Kilo almamanın yolları içinde ilk olarak yediğimiz besinlere dikkat etmek gelmelidir.

Metabolizma Kışın Yavaşlar

Çok sıkı ve kalın giyindiğimiz kış aylarında metabolizmanın yavaşlaması normaldir. Ne spor yapılır ne de yürüyüşlere sıkılır. Aksine bir de daha yüksek kalorilere sahip olan besinler tüketilmeye başlanır. Bunun karşılığında da kış aylarında kilo almanın önü daha da açılmaktadır. Spor yapmanın alışkanlıklarından vazgeçmemek ve yine de en hafif besinler ile beslenmenin alışkanlığını kazanmak gerekir.

Kışın Mutlaka Egzersiz Yapın

Hareketsiz yaşam kilo almak için en ideal olan yaşam tarzıdır. Güneşli olan zamanlarda ev dışında yapmış olduğunuz sporu artık ev içinde kış zamanlarında da yapabilirsiniz. Güne başlarken yani uyandıktan sonra yapacağınız esneme hareketleri bile spor olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra kapalı alanlarda yer alan spor merkezlerine de haftada 2 kez giderek bu açığı kapatabilirsiniz.

Her Mevsim Bol Su İçin

Kilo almanın en büyük etkenlerinden biri de sıvı tüketiminin az olmasıdır. Günde en az 1,5 litrelik su içmeyi kış aylarında ihmal etmemelisiniz. Karbonhidratlı besinlerden olabildiğince az tüketerek kalori oranını da azaltabilirsiniz. Meyve konusunda da aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerektiğini ifade edebiliriz. Kuru baklagiller tüketirken yanında aşırı ölçüde makarna ya da pilav yememeye özen göstermelisiniz.

Kışın kaç öğün yemeliyiz?

Öğün atlamayın ve sık yemek yiyin. Günde 3 ana ve 3 ara öğün yemenin sırrı kış aylarında da devam etmelidir. Hem de en geç 7’de yemek yeme alışkanlığını da sürdürmelisiniz. Kalorisi az olarak kullanılan ve meyve, sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle de kış aylarındaki hareketsizliğe fast food yiyeceklerini eklemeyin. Zamanında belirlemiş olduğunuz saatlerde yemeğinizi yiyin ve akşam yemeklerinde kilo almak için en az kaloriyi bu öğüne saklayın. Saat 7 olduktan sonra gerekirse meyve bile tüketmemeye özen gösterin. Evin içinde de hafif yürüyüşler ile bu düzeni destekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir